Седам најбољих места за посматрање поларне светлости у Русији

18-12-2017 11:58:23 | | Териберка Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs |


Величанствена Аурора Бореалис је прекрасан природни феномен, плес светлости на ноћном небу. Сазнајте која су најбоља места у Русији за посматрање ове појаве!

Поларна светлост је нешто попут чуда, јер њен изглед зависи о многих фактора: од времена, сунчеве активности и географског положаја. Такође, ваздух би требао да буде хладан, а небо ведро, без облака. Сезона Ауроре траје од краја септембра до краја марта, а светлост се може видети у интервалу од 21:00 до поноћи. Пре путовања проверите каква је
прогноза за Аурору.

У Русији постоји много места за посматрање овог феномена. Арктички поларни круг пролази преко великог дела земље, а ноћни лајтшоу се може видети од Карелије до Чукотке. Понекад чак и становници Санкт Петербурга посматрају чаробну игру светлости. Ево најбољих места за ову врсту уживања!

1. Мурманск

На обали Баренцовог мора, Мурманска област

Мурманска област, која се налази на полуострву Кола, врло је популарна међу руским туристима који тамо одлазе на скијање, санкање и у посету традиционалним селиманарода Саами. Са популацијом од 300 хиљада становника, ово је највећи град са оне стране Арктичког поларног круга на свету.

Аурору можете видети и у Мурманску, али туристима се препоручује да отпутују још 120 километара до малог села Териберка, које сте могли да видите у филму
„Левијатан“. Најзгоднија опција је уплатити аранжман, који кошта око 9000 рубаља (око 130 евра) по особи, укључујући превоз и хотел. У ствари, у близини Мурманска постоји много малих насеља из којих се може видети Аурора, али већина је затворена за туристе. Добра вест је та да је зима у Мурманску блага, са просечном температуром од око минус 10-15 Целзијусових степени у децембру и јануару.

Наша колегиница Марија Стамблер је са супругом посетила Териберку непосредно пре Нове 2016, у најчаробније доба године, и провела око четири сата усред тундре. Упркос хладноћи, каже да је то било „невероватно искуство“.

„На крају смо се зауставили поред великог поља и сви су појурили кроз снег да би ухватили место, добар положај за снимање. Те ноћи је било око 30 људи који су били жељни да виде поларну светлост. И стварно смо је видели!“, прича Марија.

Како доћи: Пут у Мурманск из Москве или Санкт Петербурга је прилично јефтин (повратни лет кошта око 6000 рубаља - 85 евра) и траје само два сата. До Териберке можете доћи аутобусом (
распоред на руском) или таксијем (око 5000 рубаља - 70-ак евра). Службена туристичкавеб-страницаМурманске области.

2. Кировск

Овај градић је најближи планинском ланцу Хибини на полуострву Кола и популарно је место за скијање. Овде постоји неколико скијалишта, укључујућиКукисвумчор,Бољшој ВудјавриКоласпортланд.

Планински масив Хибини се налази јужније од Мурманска, али клима је овде оштрија. Са висине небо изгледа ведрије и сјајније, па има више изгледа да видите поларну светлост.

Како доћи: Аеродром Хибинија у близини Кировска је повезан директним летовима са Москвом и Санкт Петербургом (повратни лет кошта 11 000 рубаља - око 160 евра). Посетите званичну туристичку
веб-страницуКировска.

3. Архангелск

Овај прилично велики северни град (350 000 становника) такође је популарно одредиште за зимски туризам. Основан у 16. веку, Архангелск је смештен у Арктичком кругу, на месту где се Северна Двина улива у Бело море. Данас је то модеран град са великим историјским центром и лепим примерима дрвене архитектуре. Успут, Архангелск је приказан на новчаници од 500 рубаља.

Аурора се може видети из града, али вреди отићи у северни део Архангелске области. Најбоље време за посматрање Ауроре су пролећна и јесења равнодневица, као и зима.

Како доћи: Повратни летови из Москве или Санкт Петербурга коштају око 10 000 рубаља (око 140 евра) и трају само два сата. Посетите туристичку
веб-страницуАрхангелске области.

4. Петрозаводск

Језеро Оњега, Петрозаводск

Поларна светлост се понекад може видети у Петрозаводску, главном граду Карелије. Али за импресивније фотографије посетите мала карелска насеља на северу: Кем, Беломорск, Нилмогубу или градове уз обалу Белог мора. Аурору можете посматрати и са Соловецких острва.

Петрозаводск је врло занимљив град који се налази 400 км северно од Санкт Петербург. Штавише, Карелија има широк спектар туристичке инфраструктуре, од прикладних путева до професионалних туристичких водича.

Како доћи: Редовни летови из Москве коштају само 7000 рубаља (100 евра), а ту је и експресни воз Ласточка из Санкт Петербурга, који вози два пута дневно. Посетите званичну туристичку
веб-страницуКарелије.

5. Нарјан-Мар

Нарјан-Мар

Главни град Ненецког аутономног округа на северу Русије се налази изван Арктичког круга. Нарјан-Мар је град узгајалишта ирваса, риболова и нафте.

Овде постоји споменик првом руском граду изграђеном на Арктику -
Пустозерску, основаном 1499. године. Пустозерск је у 16. веку постао главна руска станица на северу и у Сибиру.

Аурора се овде састоји од бројних сенки и треперења, што је чини заиста фантастичном. Најбоље време за посету овог региона да бисте видели поларну светлост и слушали легенде о изгубљеном граду је рана јесен.

Како доћи: Повратни летови из Москве до Нарјан-Мара коштају око 15 000 рубаља (215 евра) и трају 2,5 сата. Посетите
веб-страницуЦентра за арктички туризам.

6. Воркута

Поларна светлост у Републици Коми није реткост, а Аурора се у Сиктивкару (главном граду републике) понекад види чак у августу, али боље ћете шансе имати ако одете даље на север до града Воркута (60 хиљада становника). Најсевернији град региона се налази на самом крају железничке пруге која се протеже 2500 километара од Москве. Од тридесетих до педесетих година прошлог века у овом региону су се налазили највећи стаљинови затвори, капацитета преко 70 хиљада затвореника. У модерној Русији град је познат по угљенокопима. Клима је оштра, са просечним температурама од око минус 20 Целзијусових степени зими, а мраз није неуобичајен ни преко лета.

Мештани кажу да се Аурора може видети и лети. „Преко зиме је увек мрачно, а поларна светлост се може видети ујутро, послеподне и увече. Она је смарагдно зелене, црвене па чак и беле боје."

Како доћи: Летови од Москве до Воркуте се одвијају неколико пута месечно и коштају око 30 000 рубаља (430 евра). Пут траје три сата. Још један начин да доспете до Воркуте је возом преко Сиктивкара (повратни лет Москва - Сиктивкар кошта 12 000 рубаља - 170 евра, а воз стиже за 21 сат). Посетите
веб-страницутуризма Републике Коми.

7. Јакутск

Јакутија је резервисана само за оне најотпорније на хладноћу. У њој се налази најхладнији град на свету - Ојмјакон, где зими температуре могу пасти и до минус 60 Целзијусових.

Поларна светлост се може видети у близини главног града Јакутска, као и из других локалних насеља. Неки од северних градова су затворени за туристе појединце, али се могу посетити у групи.

Како доћи: Редовни летови из Москве до Јакутска коштају око 20 000 рубаља (око 290 евра) и трају 6,5 сати. Посетите туристичку
веб-страницуЈакутије.

Ана Сорокина,
Russia beyond