Смешна страна комунизма: пинап постери у совјетском стилу
Руски илустратор Валериј Барикин на оригиналан начин спаја старинске слике пинап девојака и препознатљив стил совјетских постера. Уметник из Нижњег Новгорода користи стил плаката који су код совјетских грађана будили осећај грађанске одговорности. На плакатима су у првом плану лењинистичке пароле, али и слике једрих девојака и пића које приказе грађевинских машина потискују у позадину.
„Дођи код нас на градилиште!“ Радници позивају девојку да постане грађевинац.
Изложба „Совјетски пинап“ одржана је својевремено у музеју и галерији савремене уметности „Ерарта“ у Санкт Петербургу. На њој је било изложено 17 постера Валерија Барикина.
„Пренеси своје искуство млађима!“
„Совјетски пинап“ је стил који представља комбинацију совјетских друштвених постера и америчке пинап уметности. Барикин је прве овакве радове створио пре десетак година.
Валериј Барикин
„Не узнемиравати возача током вожње!“
У СССР-у, наравно, није постојало нешто попут пинап уметности. После страхота Великог отаџбинског рата совјетске жене су током 1940-их и 1950-их васпитаване да буду снажне и да напорно раде.
„Целу плату дај жени!“
Као у добра стара времена, пинап девојке Валерија Барикина изгледају сензуално, али истовремено и пристојно.
„Колико си данас постигла на радном месту?“
Аутор уводи естетику америчког пинапа у совјетске друштвене постере, али овде главни лик није градитељ социјализма, као што смо навикли, већ згодна сексепилна девојка.
„Млади пословођо, крени на градилиште!“
Већина слика настала је на рачунару. Направљене су на основу стварних узора – жена из Нижњег Новгорода и Кирова. Уметник је прво начинио њихове фотографије, које су потом измењене у пинап маниру.
„Радниче комуналног предузећа! Уради квалитетно свој посао!“
Пинап постери Валерија Барикина добро су познати у Русији. Његови радови били су изложени у свим већим руским градовима истовремено са изложбом „Уметност против географије: културно савезништво“.
„Провинција осваја Москву!“
Пинап уметност појавила се у САД. Од краја 1930-их па све до 1960-их настао је дословно хиљаде слика у овом стилу, чији су аутори били највећи илустратори тог времена. Модели за слике биле су типичне Американке.
„У нове радне победе!“
Друштвени постери на којима су приказани радосни грађани коришћени су у СССР-у да би пренели важне поруке: од упозорења на опасност од претераног конзумирања алкохола до подстицања радника да воде рачуна о свом алату.
Ово је једини постер који не осликава совјетско време!Чувена спортска опрема „Адидас“ појавила се у Русији тек после нестанка СССР-а.