Руске мегафабрике: прича о легендарном аутомату „Калашњиков“

07-01-2018 08:14:14 | | Press photo / Russia beyond/ vostok.rs |


Ижевска машинска фабрика („Ижмаш“) највећи је руски произвођач војног наоружања. Овде је почела производња легендарног аутомата „Калашњиков“.

1/10. Ижевска машинска фабрика („Ижмаш“) највећи је руски произвођач војног наоружања: аутоматских и снајперских пушака, као и вођених артиљеријских зрна. Поред тога, овде се производи и оружје за друге намене, попут ловачких и спортских пушака, али и машински алати.
2/10. Предузеће је основано 1807. године у Ижевску, граду богате традиције производње наоружања који се налази око 950 километара североисточно од Москве.
3/10. Пушка АК-47, чија је масовна производња започета у ижевској фабрици, представљала је потпуно нову генерацију оружја. Аутомат „Калашњиков“ (AK-47) уврштен је међу најзначајније проналаске 20. века
4/10. Михаил Калашњиков је као млад тенкиста тешко рањен на фронту током Великог отаџбинског рата. Док се опорављао лежећи у постељи, почео је да размишља о изради аутоматске пушке која би најбоље одговарала потребама совјетских војника.
5/10. Иако није имао никаквог претходног инжењерског образовања, Калашњиков је почео да размишља о конструкцији аутомата и да о томе разговара са стручњацима за наоружање, затим да прави нацрте и тестира различита решења. На крају, добио је посао у бироу за конструкцију оружја и почео да учи од искуснијих колега.
6/10. Од самог почетка Калашњиков се чврсто определио за следеће конструкторске принципе: његова пушка биће једноставна и поуздана. Ипак, успех је изостао. После бројних неуспешних прототипова, модел Калашњикова је прихваћен тек 1947. године, када је у организацији војне набавне службе одржано надметање различитих произвођача оружја.
7/10. Упркос снажној конкуренцији врхунских совјетских произвођача лаког наоружања, прототип који је израдио Калашњиков доспео је у други круг надметања, а на крају и до завршног тестирања.
8/10. Коначно, аутомат „Калашњиков“ је 1949. постао део наоружања совјетске армије, а његов творац је добио престижну награду „Стаљин“. Наредних 60 година радио је на усавршавању свог проналаска.
10/10. Производи фабрике „Ижмаш“ испоручују се у 27 земаља света, укључујући и САД, Велику Британију, Немачку, Норвешку, Италију, Канаду, Казахстан и Тајланд. У августу 2013. године предузећа „Ижмаш“ и „Ижевска фабрика механике“ ујединила су се у концерн под именом „Калашњиков“.
9/10. Калашњиков је умро 2013. године и све до краја живота веровао је да ће усавршене верзије аутомата АК-47 остати супериорне још најмање 25 година, када ће се појавити нова, моћнија муниција. Сматрао је да ће произвођачи наставити да раде на већој прецизности овог оружја и бољој продорности кроз савремене панцире и тање преграде.