Из дубине векова: Десет древних градова Русије
Ови градови су били познати још у средњем веку, па чак и у античко доба. Својевремено су одиграли важну улогу у историји Словена и других древних народа.
Смоленск (9. век)
Град је први пут поменут у хроникама 862. године као политички центар племена Кривићи. Смоленск је 882. године заузео новгородски кнез Олег. Тада је овај град постао део старе руске државе са центром у Кијеву.
Муром (9. век)
На обали реке Об подигнут је главни град угрофинског племена Мурома по коме је добио име. У летописима се први пут помиње 862. године. Муром је био велики трговачки центар и један од најважнијих градова на истоку Старе Русије.
Ростов Велики (9. век)
Ростов Велики је подигнут на земљи угрофинског племена Мерја, а у 9. веку је постао део руске државе. То је био један од најразвијенијих и најнасељенијих градова тадашње Русије.
Велики Новгород (8. век)
Велики Новгород се први пут помиње у летописима 859. године, али је настао у 8. веку. Био је центар Старе Русије до 882. године када је Кијев постао стоно место великог кнеза.
Алушта (6. век)
Град је подигнут по наредби византијског императора Јустинијана I у 6. веку. Тада се звао Алустон. То је био важан центар на јужној обали Кримског полуострва. Данашњи назив Алушта град је добио у 15. веку.
Судак (3. век)
Насеље су основали номади Алани 212. године нове ере и дали му име Сугдаја. У средњем веку је неколико пута мењала власт у граду – припадао је Византијцима, Хазарима, Куманима и Монголима. Данашњи назив Судак је добио у време османлијске владавине (15-18. век).
Јевпаторија (5. век пре наше ере)
Грчки колонисти су основали насеље Керкинитис у 5. веку пре наше ере. Оно је до 2. века пре наше ере било познато као важан трговачки центар, а онда су га разорили Скити. Не зна се много о судбини града током средњег века, када је овде подигнута турска тврђава Гозлеве. Данашњи назив град је добио 1783. године.
Феодосија (6. век пре наше ере)
Град су основали грчки колонисти у 6. веку пре наше ере. Од 355. године пре наше ере био је део Босфорског краљевства. Хуни су га похарали у 4. веку, а затим је град постао поприште битке између Византијске империје и Хазара, да би у 13. веку доспео у руке Монголима.
Дербент (6. век пре наше ере)
Пре сједињења Крима са Русијом 2014. године Дербент је сматран за најстарији град у земљи. Мисли се да је град основан у 6. веку пре наше ере, мада су његови житељи уверени да је стар преко 5.000 година. Дербент је познат и као „Каспијска капија“, јер се налазио на раскршћу цивилизација и спајао север и југ, запад и исток. Као део древне државе која се звала Кавкаска Албанија, град је био центар христијанизације Кавказа, али откако је доспео у руке Омејадском калифату у 8. веку Дербент је постаоцентар ширења исламау овом региону.
Керч (7. век пре наше ере)
Керч је најстарији град у Русији. Основали су га грчки колонисти из Милета у 7. веку пре наше ере и дали му име Пантикапеј. У разним периодима овај моћни град је био престоница Босфорског и Понтијског краљевства. Пантикапеј је доста страдао за време најезде Хуна у другој половини 4. века, али је ипак опстао. У средњем веку је често мењао „власника“ и назив. Док је био под влашћу Византије звао се Босфор (6. и 7. век), под влашћу Хазара се звао Карча (7-10. век), а када је припојен словенској Тмутаракањској кнежевини добио је име Корчев (10-12. век).
У Русији постоји велико мноштво зграда и објеката који су настали пре много векова и који су сведоци многих историјских догађаја.
Борис Јегоров,
Russia beyond