Налазите се на страници > Почетна > Колумне > Војна параноја

Војна параноја

29-01-2018 12:47:33 | | Емир Кустурица, Фото: С. Гарић / Искра/ vostok.rs |


Пише Емир Кустурица,

Послије побједе Земана на предсједничким изборима у Чешкој, новинар „Дејли телеграфа“ се разочарао. Пише како су незадовољни они Чеси који су мислили да је њихова земља ближе Европи. Наводно Земан није наклоњен ЕУ.

Енглези нису патентирали само фудбал и туризам него и еврофутуризам. Сваки пут када неки евроскептик изрази своје незадовољство комесарским карактером Европске заједнице и када му падне на памет СССР, пошто је он једини имао комесаре на власти, јаве се Енглези који послије изласка из ове Уније безумно навијају за Европску заједницу. Некада помислим како су у стању да се попут њихових фудбалских хулигана потуку за опстанак заједнице коју су напустили?

Како да разумијемо креаторе јавног мњења на острву? Да ли да прихватимо њихово дјеловање као несебичну акцију МИ6 или МИ5? Мислим да треба избјећи теорију завјере иако доктори тврде да симптоми параноје не значе да обољење није базирано на симптомима истине!

Да ли је енглески излазак из ЕУ био параноја настала због неускладивости са енормном економском снагом СР Њемачке и поглед у будућност гдје војне ствари нису потпуно чисте послије руске војне интервенције у Сирији? И што је још теже по њих, успјешне војне акције. Да ли је руски излазак на Блиски исток истјерао британску параноју на војно поље па су њихове реакције на оне који сумњају у ЕУ у најмању руку неодмјерене?

Није Земан антиевропљанин, он се не слаже са идејом да стране фирме које су покренуле бизнис у Чешкој Републици односе вишкове у своје земље, а Чешкој остају плате. Хтио је да промјени квоте па је, као и други родољуби, доживио да га, чим се брине за свој народ, сврстају у опасне десничаре и „Путинове“ људе. Крајња десница је постао у рјечнику острвских либералних медија и када се уплашио за будућност Чеха због имиграционе политике ЕУ. То, наравно, није кул када неко брине за своју будућност а не консултује више инстанце и када повјерује да Сорошеви филантропски рецепти нису проевропски! Све води ка томе да је са цивилног сектора све пренесено на војни, јер тешко је повјеровати да је Енглеска изашла из ЕУ због тога што краљица Елизабета није хтјела да јој наређују из Брисела. Ипак је „народ“ о томе одлучио на референдуму. Остаје да одговоримо на питање који етички закони су база острвске бриге за Европску заједницу. Војна параноја.

Емир Кустурица,
Искра