Митрополит Амфилохије: Напади на Сирију су лудило и срамота за земље НАТО-а
Митрополит Амфилохије, који је духовни ауторитет у Црној Гори, познат је не само по служби у Србској православној цркви, него и по активној грађансој и политичкој позицији. У интервјуу заРИА Новости80-огодишњи митрополит је говорио шта у земљи мисле о уласку у НАТО, ко има корист од тога, његове ставове о кризи у Украјини и Сирији, као и односу Црногораца према Русији и Руској православној црквви.
- Приликом избора за председника Црне Горе позвали сте да се гласа за кандидате који се противе чланству Црне Горе у НАТО-у. Зашто?
НАТО је милитаристичка организација која се свети противницима европских земаља и САД. Током Варшавског пакта, сви смо се молили Богу да нестане, тако да се словеснки православци ослободе бољшевика. Потом смо се надали европској и америчкој демократији. Али, нажалост, шта се догодило? НАТО, који је настао као отпор Варшавском пакту, сада је постао милитаристичка организација која покушава да контролише судбине света, она која је "у име" демократије и људских права почела бомбардовање наше земље СР Југославије. Стоитине и хиљаде људи је повређено, уништени су мостови, болнице, државни и духовни центри. Многи људи су погинули, посебно на Косову и Метохији, казао је митрополит Амфилохије заРИА Новости.
А најгоре је што су заузели Косово и Метохију, бисер србског народа, српску цркву. Направили су неку врсту варљиве нове државе. Сигуран сам, да су они припремили оно што се данас дешава у Украјини. Они подржавају грађански рат у којем брат убија свог брата. Они подржавају мржњу између православног народа Украјине и руског народа.
Данас чујемо како НАТО бомбардује Сирију. Ово је лудило и срамота за европске нације и Америку. На основу чега они граде будућност овог света, настављајући ове братубилачке ратове? Ја, као црногорски митрополит, припадам цркви која је темељ Црне Горе као државе. Стога не могу, а да не кажем да је ово лудило. Немогуће је градити на тој основи будућност за Црну Гору, за Европу, за Русију, за Сирију, за Азију, за Америку.
Зато сам јавмо рекао да се не слажем (са НАТО). И не само ја, већ и 85% становништва Црне Горе. Такође се не слажем са признавањем лажне државе Косово. НАТО је то учинио бомбардовањем, а ове (црногорске власти) их подржавају.
- Али зашто су се тада, упркос негативном ставу Црногораца, власти у земљи и одлучиле да се придруже НАТО-у?
- То су приватни интереси. То нису интереси Црне Горе. Једном су тражили помоћ од Русије, а Русија им је помогла у независности. Сада они наметају санкције против Русије. Цео народ вјерује да је ово што раде лудило.
На власти су људи који су постали богати након што је обновљена независност Црне Горе. Али, нажалост, ово није Црна Гора, која је била у време владавине краља Николе I Петровића. Ово је Црна Гора, коју је основао Јосип Броз Тито, комунистичка Црна Гора - унутар ових граница. Древна Црна Гора није била без Косова и Метохије.Она је била међународно призната у време краља Николе, као и током Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца и Краљевине Југославије.
- А шта је тачно интерес власти?
- Спаси се, задржи своју моћ. Добили су новац, за кратко време су постали веома богати људи. Црна Гора је постала најсиромашнија држава у Европи. Све што је комунизам изградио овде је уништено. Предузећа уништена, сва отето и уништена. Само мала група људи је постала богата, буржоазија, против којих су се борили њихови комунистички учитељи. Сада су постали буржоазија.
Русија им је помогла у независности 2006. године, а сада они спроводе политику НАТО-а и избацују Русе из Црне Горе. Руси су уложили пуно новца. А сада њихову имовину одузимају и дају другима. Та имовина се даје пријатељима црногорских власти са Косова.
Из истих разлога, независност Косова је препозната. Сада Ђукановића подржава Харадинај - злочинац и убица. Био сам тамо 1999. године и знам каква је зверствата особа учинила. Убио је стотине православних и других који се нису сложили с његовом политиком.
- Зашто људи, упркос свим симпатијама према Русији и расположењу против НАТО-а гласају за садашње власти?
- Људи су сиромашни. Обећавају људима будућност. Код нас, када је дете болесно, бака салева "страву". То је посебан начин лечења, када бака чита неку врсту молитве. Бака отпушта страх, ослобађа дете. Дакле, неопходно је салити страву свих данашњим Црногорацима, а можда и шире. Постоји пуно страха међу људима. Неопходно је бити ослобођен.
Чега се људи плаше?
Људи желе да њихова деца уче, желе да прима какву-такву плату у неком предузећу. Нарочито они који раде за државу. Они се плаше да ће изгубити овај посао. То је главна ствар. Зато гласају.
Да ли политичке разлике утичу на односе између наших два народа?
- Утичу, али не задуго. То су прелазни догађаји, који немају будућност. Будућност се заснива на вековним везама наших народа и наше цркве. Руси не треба да напуштају ово место, јер су ту вековне везе. Морају остати. Људи воле Русе. Волимо краљевску породицу, ове године их славимо. Стотину година од њиховог убиства, зла које је почело тада и наставља се до данашњих дана. Од тада је почео и нацизам, фашизам и бољшевизам, а сада НАТО-а - све је почело са убиством краљевске породице. Огромно зло. Али се надамо да је Бог јак и, по речима Александра Невског, није сила у Бога, него у истини. Данас то долази до изражаја.
Наш Свети Петар Цетињски - најзнаменитији Црногорац и велики духовни човек, државник који је изградио праву Црну Гору, предао је земљу његовом наследнику, Петру II. Питао га је: "Зашђто ми је остављаш"?, Петер Цетински је одговорио: "Држи се Русије и Бога". Онда је написао у свом завештању: „Ко не буде веран једноверној, једнојезичној и једнокрвној Русији - да Бог да живо месо од њега отпадало, био проклет три пута и хиљаде пута од мене“.
Данас је то оно што чини садашња Црна Гора.
- Какав је однос ваше Митрополије са Руском православном црквом?
- Имамо веома дубоке везе. У Подгорици је на освештању Храма Христовог васкрсења био патријарх Кирил, а на освештању темеља храма био је патријарх Алексеј 1993. године. У цркви Светог Саве у Београду срели смо се митрополитом Иларионом. Имамо дубоке везе. Наша међусобна љубав се наставља.
"Знам да сте благословили изградњу храма Василија Острозхског у Санкт Петербургу, првој србској цркви у Русији, посвећеном светионици популарном са Русима. Сваке године долазе у манастир Острог у хиљаде Руса ...
- Дао сам, али је неопходно, наравно, да је патријарх Москве на то дао свој благослов граду Метрополитан Варсонофи из Санкт Петербурга. Већ сам питао нашег патријарха (србски - уредник) Иренаеус да тражи благослов. Овај храм ће такође бити врата наше цркве. Бог да је то тако.
РИА Новости, обрада Восток
Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут
Читајте више наСитуација у Сирији - из минута у минут