Три једнодневна излета за госте Светског првенства у фудбалу: Калињинград
Калињинградска област је мирно место залазака сунца, пешчаних дина и одмаралишта на обали мора. Ова три прекрасна излета ће вам помоћи да се опустите у паузама између утакмица Мундијала 2018, а Србија ће управо тамо играти своју другу утакмицу у групи Е против репрезентације Швајцарске.
Овог лета Калињинград ће бити домаћин неких од најочекиванијих утакмица групног такмичења: Хрватска - Нигерија 16. јуна, Србија - Швајцарска 22. јуна, Шпанија - Мароко 25. јуна и Енглеска - Белгија 28. јуна.
Калињинград је сам по себи рај за туристе, а у паузама између утакмица ће бити времена да се истражи и околина града. Ови једнодневни излети ће вам дочарати неке од најбољих места за одмор у Калињинградској области, а могли би вам добро доћи за опуштање пре напетих фудбалских окршаја.
1. Светлогорск (45 км од Калињинграда)
За становнике Калињинграда ово романтично одмаралиште пуно шеталишта је омиљено место за одмор.
Град од 13 хиљада становника се прочуо у Краљевини Пруској 19. века као луксузно приморско одмаралиште под именом Раушен. Било је популарно код немачке елите и уметника попут Томаса Мана и Хермана Брахерта. Мале, удобне куће у елзашком стилу су далеко од совјетских небодера које можете видети у Калињинграду, а главне улице Светлогорска више подсећају на Стразбур или Ницу него на Москву.
Светлогорск је, осим по архитектури, вредан и због својих плажа, које је 1840. уредио пруски краљ Фридрих Вилхелм IV. Са плажа се пружа бескрајни поглед на Балтичко море, а с друге стране је живахна атмосфера центра града. До плаже можете доћи и жичаром - поглед који се пружа је као створен за Инстаграм.
До Светлогорска можете доћи аутобусом из Калињинграда (вожња траје око сат и по и кошта 87 рубаља - 1,20 евра) или возом (вожња траје сат времена и кошта око 70 рубаља - 1 евро).
2. Курска превлака (50 км од Калињинграда)
Курска превлака посетиоцима нуди неке од најлепших видика у Европи, и то не само зато што се ради о правом географском чуду. Овај дуги, танки комад земље који повезује Русију и Литванију се наслања на ледену морену, и ствара необичну али запањујућу баријеру између Курског залива и Балтичког мора. Као резултат тога, оно што вам се може учинити као острво је заправо изолирано, 98 км дугачко шеталиште пуно природних лепота.
Ту ћете наћинационалне паркове, плаже и шуме које привлаче оне који воле да се излежавају на сунцу, спортски риболов и посматрање птица. Ово место је тако мирно да је у селу Нида крајем 19. века настала уметничка колонија.
Најспектакуларније су, ипак, пешчане дине Курске превлаке. Неке од ових дина су чак постале зелене као резултат пошумљавања у 19. веку. Јелен који лута по песку је подсетник на шуму која је некада овде постојала.
До првог града Курске превлаке, Лесноја, можете аутомобилом стићи за око сат времена. Тамо можете доћи и аутобусом бр. 593 са калињинградске Јужне железничке станице, или возом до оближњег Зеленоградска па аутобусом до Курске превлаке.
3. Јантарни (55 км од Калињинграда)
Ако желите да скренете са утабаних стаза, ту је Јантарни. Ово слабо познато, успавано скровиште с 5 хиљада становника је скривени драгуљ, најпознатији по својим оближњим рудницима, који дају 95 одсто светских залиха ћилибара. Заиста се исплати видети те руднике крај мора.
Међутим, главни разлог да се посети ово место су његове мирне и напуштене плаже. Огромне, ћилибарске обале и високе, пешчане стене које их окружују представљају дивно место за одмор. Штавише, ове су прве плаже у Русији које су добиле Плаву заставу за чистоћу. Блажену самоћу Јантарног руше само виле изграђене у немачком стилу, скривене међу зеленим дрвећем које краси стене крај плаже.
До Јантарног можете доћи аутобусом бр. 120, који са калињинградске Јужне станице полази сваких пола сата и кошта 140 рубаља (2 евра).
Томи О`калахан,
Russia beyond