РТ: Које земље избацују долар и зашто?
Извор:Восток/РТ
Европска Унија разматра укидање долара као платежног средства и прелазак на евро након што је Вашингтон запретио да ће санкционисати европске фирме које послују са Ираном.
Ова мера може помоћи ЕУ да задржи једно од највећих светских тржишта које је отворено за трговину након историјског споразума о нуклеарном питању потписаним од стране Техерана и формата П5 + 1 (Кина, Француска, Русија, Велика Британија, САД, плус Немачка) у јуну 2015. године.
Идеја да се у међународном пословању елиминише улога долара није нова. Осим ЕУ, велики број нација размишља о тој идеји. РТ је разговарао са аналитичарима, о томе колико је реална ова перспектива избацивања долара у појединим земљама.
У светлу недавних догађаја, Иран је најтраженија нација која је напустила долар, а Техеран је делимично прилагодио трговину без америчке валуте, саопштио је за РТ Алекандар Катеб, председник "Competence Finance SAS".
"Када је Иран раније био под санкцијама од 2012. до 2015. године, успоставио је нове механизме за заобилажење финансијских институција везаних за САД, као што је размена у роби, замена долара са другим валутама, кориштење "ренминбија" (валутни систем Кине, уведен 1948. године.) у билатералној трговини с Кином или евром у трговини са европским земљама ", рекао је економиста.
"Главна основа лежи уу Иницијативи један појас један пут, а Кина чак нуди могућности размене објеката у локалним земљама како би промовисала употребу јуана", додао је он.
Стручњаци су једногласни у вези са чињеницом да би вишедржавни пактови могли постати главни покретач на путу ка смањењу зависности од америчке валуте у међународној трговини.
"То би зависило од утицаја ЕУ, Велике Британије, Русије и Кине. Вероватни сценарио је диверсификација - билатерални аранжмани између трговинских партнера или регионални аранжмани, замењујући мултилатералне аранжмане који подржавају доминацију долара", каже Рама Васудеван, професор државног универзитета у Колораду за РТ.
Истовремено, аналитичари признају да ослобађање од долара није лако. Америчком долару је требало скоро стотину година да потисне британску фунту која је уживала доминацију током XIX и прве половине XX века као глобалне резервне валуте.
"Амерички долар је и даље, из много разлога, избор за међународну трговину и за резервну валуту", каже Катеб.
"Цео међународни финансијски систем је тренутно структуриран око Сједињених Држава и око централне улоге долара."
Међутим, стручњак је нагласио да ће се међународни систем драматично променити. Брзи развој технологија, заједно са укорењивањем виртуелних валута, намењен је да доведе до мењања овог процеса.