Налазите се на страници > Почетна
> Магазин > Наука и технологија > Председница Владе Србије у посети Научно-технолошком центру НИС-а
Председница Владе Србије у посети Научно-технолошком центру НИС-а
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић посетилa je данас Научно-технолошки центар (НТЦ) у Новом Саду, зависно друштво НИС-а које пружа научно-технолошку подршку делатностима компаније и представља центар за развој и иновације. Предсeдницу Владе Србије су дочекали Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а, Вадим Смирнов, заменик генералног директора НИС-а и директор Функције за спољне везе, односе са државним органима и ПР, и Николај Залевски, директор НТЦ-а, и упознали je са основним делатностима и најважнијим пројектима Центра. Такође, председница Владе Србије је упозната са применама нових технологија у производњи нафте и гаса, IT пројектима у компанији, као и инвестицијама НИС-а у образовни систем Србије.
Као компанија која у свим сегментима пословања примењује модерне технологије и иновације, НИС улаже значајна средства у развој НТЦ-а са циљем да то постане регионална база која ће пратити потребе НИС-а, Гаспром њефта и његових кћерки компанија, као и пружати услуге трећим лицима. Тако је само у развој IT сектора НТЦ-а у последњих пет година уложено 8 милиона евра. Између осталог, опремљена је савремена лабораторија за област истраживања и производње нафте и гаса и набављена софистицирана IT опрема која омогућава квалитетну и брзу обраду велике количине података. Такође, представницима Владе Србије је предочено да је НИС од 2009. године кроз различите друштвено одговорне пројекте у развој образовне инфраструктуре у Србији уложио више од 600 милиона динара, као и да компанија сарађује са бројним домаћим и страним образовним и научним институцијама и стипендира талентоване ученике и студенте. Поред тога, НИС је опредељен да пружа шансу младима после окончања школовања, па је само у НТЦ-у у последњих пет година запослено више од 50 стручњака.
Председница Владе Србије Ана Брнабић захвалила је компанији НИС на улагању у истраживање и развој, као и на инвестицијама у образовни систем Србије, најавивши још обимнију сарадњу Владе Србије и НИС-а у будућности.
„Први приоритет Владе Србије је образовање и дигитализација. Да би Србија постала конкурентнија и да бисмо остварили динамичнији и одржив раст у будућности, неопходно је да улажемо далеко више и у образовање, науку, истраживање и развој. За то је неопходна ближа сарадња просвете и науке са привредом. Данас сам се уверила да је Научно-технолошки центар компаније НИС један од добрих примера како се сарађује са привредом и како се системски даје подршка паметним, талентованим и вредним младим људима. Пројекти истраживања и развоја могу да „погурају“ унапред не само НИС, већ целу економију Србије“, изјавила је председница Владе Србије.
Поводом посете председнице Владе Србије, Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС је изјавио:
„Знајући колико се премијерка Брнабић и сама залаже за технолошки развој и модернизацију, верујем да је Научно-технолошки центар НИС-а право место за њену посету нашој компанији. Пословање и тржиште у сваком, а нарочито у енергетском сектору, данас траже сталне иновације, брзе реакције и пре свега, модерно образоване стручњаке који ће ићи у корак или, још боље, испред свог времена. Предност међу компанијама данас, више него икада, доносе креативност и знање. Само у последњих 5 година, овде је запослено 50 младих стручњака, а у Центар и ИТ развој уложено је 8 милиона евра“.
Научно-технолошки центар „НИС-Нафтагас“ је кћерка компанија, 100% у власништву НИС а.д. Нови Сад. Са самосталним радом почиње у јулу 2012. године. НТЦ је основан у циљу научно-технолошког праћења делатности НИС-а и обезбеђења иновација у пословању. НТЦ сарађује са домаћим и међународним образовним институцијама, међу којима су Хемијски и Рударско-геолошки факултет у Београду и Универзитет „Heriot-Watt“ са седиштем у Единбургу, Шкотска. Центар остварује и сарадњу са међународним компанијама као што су „Schlumberger“, „Halliburton“, „Paradigm“. Најзначајнији ресурс НТЦ-а су његови запослени. У оквиру Центра ради више од 300 запослених међу којима је и 6 доктора наука, 15 запослених са дипломом магистра и 52 запослених са мастер дипломом.