Путин: Русија неће дати Крим ни под којим околностима
Руски председник Владимир Путин изјавио је да не постоје никакву услови под којима би Русија одобрила Криму Украјини. Истовремено, шеф државе је нагласио да је "Крим није стекао независност као резултат инвазије руских трупа, већ као резултат воље Кримљана на отвореном референдуму".
Уочи своје посете Бечу, руски лидер је дао интервјуи за телевизијску компанију "ОРФ", током којег се присетио догађаја 2014. године у Украјини.
"Када се у Украјини десио неуставни државни удар, одузимање власти силом, наша војска је легално била на Криму, а према споразуму постојала је наша војна база", рекао је руски лидер.
Скренуо је пажњу на чињеницу да је на Криму "увек била руска војска, наш војни контингент".
Председник је напоменуо да је, пре свега, Русија повећала свој контигент ради заштите руских војних објеката на Криму јер су били припремани различити напади и њихово угрожавање.
"Тако је све било, наши војници су увек били тамо."
"Али када се спирала антиуставних акција у Украјини почела да увија, када су људи на Криму осећали у опасност, када су почели да пристижу националисти, блокирају аутобусе и друмски саобраћај, људи су имали жељу да се бране", рекао је председник Руске Федерације.
"Прво што ми је пало на памет - да обновимо њихова права, а која су се примењивала у самој Украјини, када Крим био аутономија.С обзиром да је заиста почело свашта, процес у парламенту [Крима] одредио је независност од Украјине.
"Председник је нагласио да такве акције нису забрањене Повељом УН-а, а са друге стране, тамо пише и право народа на самоопределење."
Путин је нагласио да су у том тренутку Оружане снаге Русије, које нису премашиле број контигента по споразуму са Украјином о руској бази, обезбедиле одржавање независних слободних избора - воље људи који живе на Криму. Напоменуо је да је "одлуку о одржавању овог референдума донео кримски парламент, а који је изабран у потпуној сагласности са Уставом и законима Украјине, пре било каквих догађаја ове врсте".
"Дакле, нема ничег незаконитог", рекао је Путин.
Путин је поново нагласио да је Крим постао независан, не инвазијом руских трупа, него као резултат воље народа на отвореном референсуму. Према речима шефа државе, одржавање таквог референдума не може се назвати анексијом.
Као пример, Владимир Путин је навео Косово. Он је био изненађен да се отцепљење Косова од Србије назива "самоопределење" а не анексија.
"Косовари су урадили то само одлуком Скупштине, а Кримљани на референдуму, на који је изашло више од 90% људи који живе на полуострву и гласали за независност, а затим за спајање са Русијом", подсетио је он председник.
"Зар то није демократија? Шта је то онда? Шта је онда демократија?", поставио је Путин реторичка питања.
Он је јасно одговорио на питање о могућим условима под којима би Русија могла вратити на Крим Украјини: "Не постоје такви услови и не може их бити".
Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут