Магични успеси младих србских програмера

24-06-2018 11:05:50 | | / vostok.rs |


Алибаба је само требало да изговори чаробне речи "Сезаме, отвори се!" и врата од пећине са благом су се отварала. Међутим, да би на реченицу "Лампо, укључи се!" сијалица стварно засијала, није потребна магија, већ лаптоп! Потребно је много учења, програмерских кодова и непроспаваних ноћи.

Тестирање хотелске собе будућности (Извор: Јутјуб/Zeka035)


Четворица младих програмера из Србије осмислила су паметну хотелску собу у којој се гласом укључују сијалице, пали клима, позива такси или од рецепционера наручује храна, преноси
РТС.

Решење за хотелску собу будућности које су понудили студнети Милош Зечевић, Михајло и Александар Никодијевић и Гордан Пендић било је најбоље на такмичењу одржаном од 8 до 10. јуна у Будимпешти.

Да магија буде још већа, исти тим две недеље раније победио је на још једном међународном хакатону - у Братислави.

Тада су осмислили систем који спречава приказивање лажног броја прегледа реклама на интернету. Односно, уз решење младих србских програмера, оглашивач може са сигурноћу да зна колико људи је видело његову рекламу и колико пута.

"На такмичењима у Србији смо имали одличне резулате, али сада смо се први пут такмичили у иностранству и стварно се нисмо надали оваквом успеху", каже за Интернет-портал РТС-а Милош Зечевић.

Иначе, хакатони су такмичења на којима програмери проналазе решења за задати проблем.

Задатак добију на лицу места, када такмичење почне и обично имају 48 сати да понуде решење.

То значи да свих 48 сати програмирају, затворени у соби, без спавања!

"Нисмо се одвајали од лаптопа, осим када идемо до тоалета или једемо. На такмичењима у Србији обично дремнемо по сат-два, на поду, али сада нисмо себи смели да допустимо одмор и вредело је!", каже Милош Зечевић.

Победа на такмичењима, на којима су учествовали тимови из више од десет земаља, србским програмерима донела је могућност да наставе сарадњу са компанијама које су организовале хакатоне и да своје идеје спроведу до краја. Магично, зар не?