Отворен Народни музеј у Београду

29-06-2018 06:24:13 | | / vostok.rs |


После 15 година, обновљена зграда Народног музеја у Београду коначно је отворила врата за посетиоце. Свечаном отварању присуствовали су државни званичници, угледне личности из сфере уметности, културе и науке, као и бројна публика. Премијерка Брнабић истакла да се Народни музеј враћа свим грађанима. Директорка Музеја Бојана Борић Брешковић рекла да се свечаношћу обележава свеукупан замах подухвата, који се дешава "једном у нашим животима".

Отварање Народног музеја је уприличено на Тргу републике у Београду као мултимедијални спектакл под слоганом "Да ли се препознајемо", у згради која је реконструисана након петнаест година.


Церемонија отварања почела је видео-спотом у коме балетски играч Сергеј Колињин, који иначе има србско држављантсво, игра у Атријуму Народног музеја, изведен је и мултимедијални програм, а хор Колибри извео је химну "Боже правде".

Неколико хиљада Београђана, упркос киши, посматрало је отварање Музеја, дигитална видео-инсталација развила се предњом фасадом здања, а грађани су могли да виде ауторе и њихова дела која су изложена, а ово је био први видео спектакл те врсте код нас.

Свечаности су присуствовали премијерка Брнабић, председница Скупштине Маја Гојковић, министар културе Владан Вукосављевић, изасланик председника Републике Алекандра Вучића, градоначелник Београда Зоран Радојичић, чланови САНУ и краљевске породице, угледне личности из сфере уметности, културе и науке.

Брнабићева је на отварању Музеја рекла да то треба да буде огроман ветар у леђа, и то не само за културу.

"Коначно Народни музеј враћамо свим нашим грађанима", истакла је Брнабићева и додала да је то круна тимског рада институција и уметника.

Бескрајно је, каже, срећна и поносна што су и Музеј савремене уметности и Народни музеј завршени у првој години рада Владе.

"Културу стављамо на место којој припада", рекла је Брнабићева.

Директорка Народног музеја Бојана Борић Брешковић рекла је на свечаности да је Музеј од свог оснивања сведок историје, који је делио судбину народа.

Данашњом свечаношћу, како је додала, обележава се свеукупан замах подухвата, који се дешава "једном у нашим животима".

Обновљена је, како је истакла, најстарија и најзначајнија музејска институција у Србији.

Захвалила је председнику Републике, Влади Србије и Министарству културе, јер, како је истакла, не би било свечаног отварања без заједничког напора и тимског рада.

Министар културе Владан Вукосављевић је рекао да је завршен кључни догађај српске културе у последње две деценије.

Додао је да Народни музеј треба да буде светионик и путоказ у бурама овог и будућих времена.

Полуњин: Врхунска културна установа отвара врата

Светски балетски суперстар Сергеј Полуњин, главни протагониста промотивног спота поводом отварања Народног музеја, рекао је вечерас да је ово велики тренутак за српску културу.

"Почаствован сам што сам учествовао у пројекту који се заснивао на музици који је компоновала Исидора Жебељан. Волим да дођем у Београд и срећан сам што је једна врхунска културна установа поново отворила врата за публику", истакао је Полуњин.

Додао је да је и сам знатижељан да погледа детаљније сталну поставку Народног музеја.

"Значајан моменат за младе генерације"

Ово је велики тренутак за српску културу и значајан моменат за младе генерације, који ће имати прилику да се сусретну са врхунском уметношћу, сагласили су се вечерас саговорници Танјуга, сликар Владимир Величковић, Тијана Чолак Антић из Етнографског музеја, као и Коља Божовић из Музеја савремене уметности.

Коља Божовић из Музеја савремене уметности је нагласио да ће младе генерације имати велику шансу да науче много о уметности у Народном музеју.

Познати србски сликар Владимир Величковић рекао је да се једна авантура завршила и да је пред Београђанима и свим гостима Народног музеја шанса да се упознају са врхунским остварењима из различитих периода уметности.

Тијана Чолак Антић из Етнографског музеја каже да је отварању Народног музеја претходила изузетна маркетиншка кампања која је била дозирана на прави начин.

На новој сталној поставци су највреднији експонати, њих око 4.000.

Наредна два дана, 30. јуна и 1. јула, улаз ће бити бесплатан, а Музеј ће радити од 10 до 22 сата, док 3. јула почиње уобичајено радно време.

На нултом спрату посетиоци ће моћи да виде археолошке артефакте, нумизматику, а ту је и мала галерија, библиотека, медијатека и читаоница. На првом спрату је поставка из раног средњег века, србска уметност 18. и 19. века као и графички кабинет.

Други спрат предвиђен је за југословенску уметност 20 века, европску уметност између 14. и 20. века, а ту је и велика галерија предвиђена за изложбе, као и кафе где посетиоци могу да се освеже и одморе.

У Музеју се налази и продавница са репликама уметничких дела, сувенирима... али и разгледницама и другим предметима које показују и садржај музеја, али и знаменитости Београда и Србије.

У Музеј се, како је још раније најављивано, улази из Васине улице, где ће посетиоци прво угледати каријатиде Ивана Мештровића, а излази се на Трг републике.

У просторима ове културне ризнице, чува се више од 400.000 предмета, насталих у широком временском распону - од палеолита до почетка 21. века.

РТС,
ТАНЈУГ