„Росатом“ развија технологије за заштиту Земље од потенцијално опасних астероида и метеорита
"Росатом" развија технологије за заштиту од потенцијално опасних за нашу планету астероидa и метеоритa попут Тунгуског, саопштио је заменик директора Института за ласерско-физичка истраживања Руског нуклеарног центра, Владимир Рогачев за ТАСС.
"Наше истраживање је само један од задатака у оквиру система одбране против астероида. Главни је откривање, класификација, висока прецизност праћења небеског тела истварање бомбе која мора бити безбедна при лансирању, и на летелици. Ово је велики међународни задатак. Имамо нешто што треба да ставимо на олтар сарадње", рекао је Рогачев.
"Данас, нажалост, глобална политика и стање међународних односа диктирају други комуникациони формат, морате да чекате.Не можете одлагати када се опасан астероид приближава Земљи, биће прекасно", рекао је Рогачев.
Пре 110 година, 30. јуна, 1908. године, у области реке Подкаменае Тунгуска, рано ујутро становници околних села су видели на небу велику ватрену лопту, касније названу Тунгуски метеорит. Лет метеорита је завршио експлозијом на висини од 7-10 км. Дрвеће је оборено на територији више од 2 хиљаде квадратних километара, а касније је снага експлозије процењена на 40-50 мегатона.