Пет руских историјских панорама које вас воде на пут кроз векове
Желите ли да доживите као да се налазите усред Стаљинградске битке или битке за Москву? Онда посетите тродимензионалне панорамске музеје у Русији.
1.Бородинска битка (Москва)
Слика димензија 15 x 115 метара приказује једну од најважнијих и најкрвавијих битака у историји, која није донела убедљиву победу ниједној страни.
Наполеон је овако описао Бородинску битку: „Најужаснија од свих мојих битака била је битка код Москве. Французи су се показали вредни победе, али Руси се показали вредни да буду непобедиви.”
Уметник Франц Рубо је желео првобитно да прикаже херојски и успешан контранапад генерала Јермолова који је завршен поновним заузимањем Кургана Рајевског. Неочекивано, цар Николај II се није сложио са овим предлогом, јер су 1912. године, када је слика начињена, Русија и Француска биле у пријатељским односима и владар то није хтео да поквари.
Зато је одлучено да буде приказана друга епизода из битке: масовни напад француске коњице на руске положаје. Рубо је био врло незадовољан овом одлуком: „Правим панораму за Русе, а они ме приморавају да прикажем француски тријумф.”
2.Битка за Стаљинград (Волгоград)
На овој слици можете видети вероватно најважнију битку Другог светског рата: Стаљинградску битку. Ово уметничко дело димензија 16 x 120 метара приказује кључни тренутак битке који се одиграо 26. јануара 1943. године, када су се две совјетске армије у наступању пробиле кроз непријатељске редове и повезале стратешка узвишења Мамајевог кургана.
После ове успешне операције немачка 6. армија која је већ била опкољена, подељена је на два дела и убрзо уништена. Црвена армија је постигла први корак у преузимању иницијативе у рату.
Панорамски музеј Стаљинградске битке је део огромног комплекса у Волгограду (некадашњем Стаљинграду) који такође обухвата споменик посвећен херојима Стаљинградске битке, као и неколико тематских музеја.
3.Опсада Севастопоља (Севастопољ)
Када уђете у Панорамски тродимензионални музеј у Севастопољу изненада се нађете у времену Кримског рата (1853-1856), када се Руска империја борила против савеза Велике Британије, Француске, Отоманског царства и Краљевства Сардиније.
Слика димензија 14 x 115метара приказује 11-месечну опсаду Севастопоља, познату као Битка за курган Малахова. 6. јуна 1855. године руска војска која је бројала 75 000 војника херојски је одбила напад британско-француске армије од 173 000 војника у крвавом сукобу.
За време Другог светског рата ова слика је чудом преживела. Немачко бомбардовање је изазвало пожар у музеју, а док је ватра угашена за два сата слика је евакуисана из Севастопоља последњим бродом који је напустио град пре доласка Немаца.
Иако је брод успешно стигао у безбедну луку, неколико делова слике је изгубљено када је делимично потопљен. На крају, око две трећине слике је спасено, а преостале делове је било немогуће реконструисати.
4.Волочајевска битка (Хабаровск)
Ако икада посетите Далеки исток Русије, обавезно посетите Тродимензионални панорамски музеј Волочајевске битке. Слика димензија 43 x 6 метара посвећена је пресудној бици у Грађанском рату у Русији, када је просовјетска војска Далекоисточне републике у фебруару 1921. године потукла до ногу Белогардејце.
Победа је отворила пут Црвеној армији за освајање Хабаровска и Владивостока и значајно допринела коначном поразу Белогардејаца на Далеком истоку.
5. Пробој (Лењинградска област)
Најновији тродимензионални панорамски музеј у Русији отворен је у јануару 2018. године и посвећен је операцији Искра која је окончала Опсаду Лењинграда.
Панорама приказује преломни тренутак операције када су 18. јануара 1943. године 123. стрељачка дивизија и 372. стрељачка дивизија пробиле немачку одбрану и ујединиле се у близини града Шлиселбурга. Тог дана опсада Лењинграда је званично окончана.
Посетиоци музеја могу да уђу у ровове, виде тенкове, војну опрему и на десетине реплика војника. Многе предмете (оружје, личне ствари, муниција итд.) на бојишту су пронашли археолози и аматерске бригаде.
Борис Јегоров, Russia beyond