Пред Путином 100 тенкова и нове ракете
Србија припрема грандиозну војну параду 11. новембра, на годишњицу победе у Првом светском рату. Могуће је подгревање нервозе Запада. Долазак лидера РФ значајан и због КиМ
Србија припрема грандиозну војну параду поводом стогодишњице победе у Првом светском рату, на којој ће пред руским председником Владимиром Путином и највишим светским званицама представити своје најновије наоружање уз дефиле чак 100 тенкова - сазнају "Новости".
Према информацијама"Новости", на Дан примирја, 11. новембра на булевару испред Палате "Србија" први пут ће се појавити нови ПВО систем кратког и средњег домета, који би требало да буде испоручен из Белорусије, а у склопу аранжмана који обухавата и набавку још четири "мига 29".
Како преносе извори "Новости", пред лидером Руске Федерације и званицама из више страних држава биће приређен спектакуларни наступ оклопњака и борбених возила и приказана борбена моћ наше државе.
- На церемонији каква одавно није виђена код нас Војска Србије приказаће сву своју ватрену моћ - наводи саговорник "Новости" из војног врха. - Испред високих гостију проћи ће најсавременије домаће наоружање, као и најновија појачања из света.
Овај јединствени догађај "пада" у тренутку када се захуктавају преговори о проналажењу компромисног решења за питање Косова и Метохије и када се води динамична дипломатија између србског државног врха и представника великих светских сила.
Саговорници "Новости" кажу да ће демонстрирање војне снаге, и то у присуству шефа највеће светске државе, сигурно подгрејати нервозу Запада, али би могло и да појача позиције Србије у преговорима о Косову.
Политички аналитичар Драгомир Анђелковић сматра да је још једна посета првог човека Русије знак велике подршке Москве:
- Ми смо мала земља, а Путин председник суперсиле и његов долазак је увек велика ствар, а поготово сада, у овим деликатним политичко-безбедносним гибањима, не само на Балкану, већ у целом свету. Сигуран сам да ће његово присуство на трибинама током параде подићи позицију Србије у односима са западним силама.
За Дејана С. Милетића, из Центра за проучавање глобализације, Путинов долазак може да буде велики изазов за Србију, пре свега када је реч о њеном односу са Америком, која има једну од кључних улога у проналажењу решења за КиМ:
- У САД ће у новембру бити спроведени избори за Конгрес и Сенат и сигурно је да ће антируска хајка на Трампа добити на снази. Самим тим, и долазак Путина на војну параду могао би појединим структурама у САД бити додатни аргумент против Трампове администрације, која се озбиљно ангажовала у процесу решавања косовског питања. С друге стране, посета Путина, и то војној церемонији, може да има и позитивне ефекте и да Вашингтон додатно омекша свој став према Србији из страха да она не падне у чвршћи загрљај Русије.
Професор на Факултету за безбедност Зоран Драгишић указује да прослава Дана примирја може бити идеална прилика да Србија подсети на стара савезништва, пре свега са Француском и Великом Британијом:
- Долазак Путина је важан, али "кључ за Косово", као и за сва дешавања на Балкану, као и током деведесетих, држи - Америка. Важно је да из Београда наставе да стижу поруке које председник Александар Вучић упорно понавља, а то је да остајемо при својој неутралној војној позицији, спољној политици и инсистирању на дијалогу у решавању проблема у региону.
Путин на војној паради у Београду 2014. године
Иначе, долазак савремене ратне технике из Белорусије у средишту је пакета војнотехничке сарадње око кога су месецима вођени преговори на релацији Београд - Минск. Уговор о испоруци авиона и ракетног система ПВО већ је потписан, али због усаглашавања техничких детаља између две стране још није обелодањен. У следећих неколико дана биће прецизиран датум и начин испоруке, садржај пратећег пакета наоружања и делова.
Договор о испоруци овог наоружања начелно је постигнут прошле године, приликом посете председника Александра Вучића Минску, а детаљи посла утаначени су у директним сусретима војних делегација двеју земаља.
ВУЛИН: ДРАГОЦЕНИ ХЕЛИКОПТЕРИ
Монистар одбране Александар Вулин потврђује да се аранжман са Белорусијом ближи својој финалној фази. Корак ка још бољом сарадњи биће отварање изасланства одбране у Минску.
- Белорусија је нама изузетно важна и пријатељска земља. Од врха ове државе добили смо четири "мига 29". У току је ремонт ових летелица, а у следећој фази следи и њихова модернизација. Са Сергејем Шојгуом смо разговарали о набавци хеликоптера. Летелице "Ми-35" су јединствена техника коју Србија никада није имала и која ће умногоме променити лице наше војске.
ЕСКАДРИЛА ОД 14 "МИГОВА"
Договор са Белорусијом други је по важности споразум о домену обнове ресурса наших оружаних снага. Према споразуму о војној сарадњи са Русијом, Србији је на иницијативу председника Путина, пре две година одобрена донација у виду шест "мигова 29", 30 тенкова Т-72С и исто толико борбених извиђачких оклопних возила БМРД-2. Ова војна техника, ремонтована и модернизована биће испоручена до марта 2019. године.
У пакету руске војне помоћи, како је потврђено нашем листу, наћи ће се и хеликоптери. Начелно је договорена куповина три вишенаменске летелице "Ми-17", као и четири хеликоптера "Ми-35" - "летеће оклопњаче".
- Следећа година биће кључна за наше оружане снаге, посебно Ратно ваздухопловство. На небу Србије летеће ескадрила од чак 14 "мигова 29". Поред руских, летеће и девет "Ербасових" хеликоптера, који ће бити распоређени не само војсци, већ и полицији - наводе у војном врху.
Д. Милинковић - Р. Драговић, Новости