Медитеран постаје све попуњенији: Детаљан преглед руских поморских снага у Средоземном мору
Руска ратна морнарица у последње време појачава своје војно присуство у Медитерану. У наредном тексту ћемо покушати да побројимо и опишемо најважније борбене потенцијале са којим тренутно руска ратна морнарица располаже у овом веома важном региону света.
Ракетна крстарица класе 1164 „Маршал Устинов“
У водама Средоземног мора се налази ракетна крстарица „Маршал Устинов“ класе 1164 „Атлант“. Овај брод има заиста респектабилну ватрену моћ, а њено матично формацијско место се налази у оквиру Северне флоте. Ради се о заиста импозантном пловилу дужине 180 метара, са максималним депласманом до 11280 тона. Крстарицу покрећу гасне турбине које могу да генеришу снагу од 4 х 22800 коњских снага које доводе брод до брзинеод 32 чвора. Аутономија пловидбе је 14,000км, или око 30 дана на отвореном мору. Посаду чини око 500 људи, од чега су 62 официри.
Због свог веома снажног ударног ракетног наоружања класе море-море, ова крстарица се још назива и „убицом носача авиона“. У њеном наоружању се налази 16 лансирних јединица у којима се налази исти број суперсоничних ракета П-1000 „Вулкан“, ефективног домета и до 1000 км. Ради се о правом „монструму“ од ракете дугачком скоро 12 метара и тешком 8,000 килограма. Њена крстарећа брзина на нивоу мора достиже 2 махова броја, а циљ уништава пробојно-рушећом бојевом главом која је напуњена са готово пола тоне високобризантног експлозива, или нуклеарном бојевом главом снаге 350кт.
Велики противподморнички брод „Североморск“
Овај брод класе 1155 се такође формацијски налази у саставу Северне флоте. Дугачак је 163 метра, док његов депласман достиже 7480 тона. Покрећу га четири гасне турбине која свака појединачно може да генерише снагу од 20000 коњских снага. Ово омогућава броду да може да постигне брзину од 30 чворова. Аутономија пловидбе је око 12,700 км, а брод на отвореном мору може да остане и до 30 дана. Структура посаде се састоји од 300 људи од чега су 35 официри.
Овај брод одликује снажна радарско-осматрачка компонента која се састоји од тродимензиналне радарске станице „Фрегат“, као и изузетно осетљивог хидроакустичног комплекса за откривање подводних објеката „Полином“. Овај комплекс може да детектује подморницу на раздаљини и до 50км. У наоружању брода се налази противподморнички ударни ракетни комплекс УРК-5 „Раструб-Б“ (2х4) који може да уништава непријатељске подморнице на даљини до 100км, које плове на дубини и до 500 метара. Такође, овај брод поседује и снажну ПВО састављену од ракетног комплекса „Кинжал“ и већег броја ротационих топова АК-630.
Патролни брод „Пытливый“
Налази се у саставу Црноморске флоте, тачније њене 30.дивизије површинских бродова. Спада у класу патролних бродова 1135М. Дугачак је 113 метара, а његов максималан депласман достиже 3200 тоне. Погоне га две гасне турбине које при максималној снази могу да генеришу 36000 кс. Оне омогућавају броду да постигне брзину од 32,5 чворова. Максимална аутономија пловидбе је до 9000 км. На броду се налази око 200 чланова посаде од чега су 10% официри.
Од наоружања поседује противподморнички ударни ракетни комплекс УРК-5 „Раструб-Б“ (1х4), и остало углавном торпедно, артиљеријско и ракетно наоружање кратког домета, које је намењено непосредној заштити брода од напада из ваздуха.
Патролни ракетни брод "Ярослав Мудрый"
Налази се у саставу Балтичке флоте.Спада у новију класу бродова 11040 „Јастреб“. Дугачак је око 125 метара, а максимални депласман достиже 4350 тона. Састоји се од две гасне турбине + две гасне турбине које раде искључиво у форсажном режиму. Сумарна снага ових мотора је око 60000 коњских снага. Максимална брзина брода је 30 чворова. При економичном раду мотора, аутономија пловидбе овог брода је око 5500км или 30 дана на отвореном мору. Посада се састоји од 214 људи од чега су 27 официри.
Основно наоружање брода се састоји од противбродског ракетног система Х-35 „Уран“ домета 260км. То је подзвучна ракета (крстарећа брзина око 0.85 маха) која лети веома ниско. Наиме, на завршном делу путање ракета лети на 3 метра изнад површине воде (просечна висина лета 10-15 метара). Опремљена је активном радарском самонавођеном бојевом главом пробојно-разорног типа, тежине 150кг. Поред овог система ту се налази и комплекс РПК-6М „Водопад“ који се састоји од ракете-торпеда домета 50км. Интересанто је да овај комплекс може да користи и ракете-торпеда са нуклеарном бојевом главом. ПВО брода је такође веома респектабилан и он се састоји од ракетног система „Кинжал“ и новог артиљеријско-ракетног система „Кортик“/“Каштан“.
Три ракетне фрегате класе „Буревестник“-„Адмирал Григорович“, „Адмирал Эссен“и„Адмирал Макаров“
Налазе се у саставу Црноморске, тачније њене 30.дивизије површинских бродова. Спадају у класу вишенаменских фрегата новије генерације 11356 „Буревестник“ (Кодификација НАТО Krivak V). Бродови су дугачки 125 метара, а појединачно њихов максимални депласман достиже 4035 тона.Погоне их две гасне турбине које на форсажу могу да генеришу 2х 30450 коњских снага.Максимална брзина бродова је 30 чворова. При економичном раду мотора, њихова аутономија пловидбе достиже око 8500км или 30 дана на отвореном мору. Посада се састоји од 180 људи од чега су 18 официри (+ 20 припадника морнаричке пешадије).
Бродове класе „Буревестник“ одликује блок квалитетних радарско-осматрачких станица који се састоји од радарских система „Фрегат-М2М“, „Позитив-М1.2“ и „Вайгач-У“, као и изузетно снажне компоненте противелектронског наоружања које чине различити системи. Главна карактеристика ових бродова је способност удара по непријатељским циљевима који се налазе на великим дистанцама - крстареће ракете „Калибр“ (1-2 модула са 8/16 ракета) и против-бродске суперсоничне ракете типа „Оникс“ (8). Поред ударног оружја, „Буревестник“ је опремљен и савременим противваздухопловним комплексом „Штиль-1“ који чува брод од свих врста ваздушног оружја у пречнику до 50км. У основи овог комплекса се налази модернизована ракета 9М317 ЗРК „Бук“ која се испаљује из ракетних модула, који су вертикално уклопљени у труп брода. Ракета се не испаљује са носача, као што је то случај са копненом верзијом ракетног комплекса „Бук“, већ се вертикално катапултира из спремника после чега се пали ракетни мотор (сличан принцип лансирања имамо код ракетних система С-300, С-400, „Тор“). Овим решењем се добила могућност да комплекс дејствује у кругу од 360 степени око брода, али и да се повећа број ракета у борбеним спремницима (36)
Три мала ракетна брода класе „Буян-М“-„Вышний Волочек“, „Град Свияжск“ и „Великий Устюг“
Налазе се у саставу Црноморске флоте. Спадају у класу вишенаменских малих артиљеријско-ракетних бродова новије генерације- класа 21631 („Буян-М“). Бродови су дугачки 74,1 метара, а појединачно њихов максимални депласман достиже 949 тоне.Погоне их четири дизел мотора који могу да генеришу и до 4500 коњских снага.Максимална брзина брода је око 28 чворова. При економичном раду мотора, њихова аутономија пловидбе достиже 4000км. Посада се састоји од 52 људи.
Бродове класе „Буян-М“ одликује снажна радарско-осматрачка станица 5П-26М1 „Позитив-М1“. Главна карактеристика ових бродова је способност удара по непријатељским циљевима који се налазе на великим дистанцама - крстареће ракете „Калибр“ (1х8 ракета). Бродови ове класе могу да буду наоружани и против-бродским суперсоничним ракетама „Оникс“, а у перспективи у хиперзвучним ракетама „Циркон“. Поред ударног оружја, „Буревестник“ је опремљен и савременим против-ваздухопловним артиљеријски системом АК-630М-2 „Дуэт“ који се састоји из две спрегнута ротациона топа Ак-630 у калибру 30мм. Овај модул има задатак да одбрани брод од различитих ваздушних објеката као што су непријатељски авиони, хеликоптери, крстареће и противбродске ракете. Захваљујући огромној брзини паљбе (АК-630М-2 „Дуэт“ може да испали 10,000+ граната у минути) овај ПА систем може да неутралише било који циљ на даљини 4000 метара од брода. У основи ово оруђе представља систем кратког домета, али је у свом дијапазону ефективног домета представља изузетно потентно средство, захваљујући квалитетном радарском и оптоелектронском нишанском системукоје интегрисан са топовима.
Две дизел-електричне подморнице класе 636.3 „Варшавянка“ - „Велики Новгород“ и„Колпино“
Налазе се у саставу Црноморске флоте. Спадају у класу вишенаменских дизел-електричних подморница класе „Варшавянка“. Подморнице су дугачке 73,8 метара, а појединачно њихов максимални подводни депласман достиже 3950 тона.Погоне их два дизел генератора који заједно могу да пројектују 2700 коњских снага+главни електромотор снаге 5500 коњских снага.Ту се још налази и електромотор који ради на економичном режиму који генерише 200кс, и два резервна/помоћна електромотора од којих сваки појединачно генерише 102 кс. Максимална брзина подморнице под водом је око 2о чворова, док се радна дубина креће од 200- до максимум 300 метара. Аутономија боравка на отвореном мору је до 45 дана, а при ултра-економичној брзини подводне пловидбе (тзв. Шноркел) која се креће у распону 6-7 чворова, ова подморница може да савлада готово 9000км.Посада се састоји од 56 подморничара.
Главна карактеристика ове подморницеје могућност прецизног удара по копненим и поморским циљевима са велике дистанце (наоружана крстарећим ракетама „Калибр“ домета 2,000-2,500км). То је демонстрирано у руској операцији против терориста у Сирији, када је подморница „Ростов-на-Дону“ из вода Средоземног мора испалила групу крстарећих ракета „Калибр“ и уништила високо-приоритетне циљеве у којима су се налазили екстремисти из тзв. „Исламске државе“. У носном делу јој се налази шест отвора за торпеда калибра 533мм (ова подморница у свом наоружању може да носи и до 16 торпеда) Због својих сјајних техничко-тактичких карактеристика пловидбе, као што је способност неприметног кретања у зонама где се налазе савремени површински бродови, ова подморница се међу поморцима НАТО незванично назива „Црна рупа“.
Два миноловца класе 266-М „Аквамарин“-„Валентин Пикуль“и„Турбинист“
Налазе се у саставу Црноморске флоте. Миноловци су дугачки 61 метара, а појединачно њихов максимални депласман достиже 800 тона.Погоне их два дизел мотора М-503Б-37 укупне снаге 5000 коњских снага+помоћни дизел-агрегат од 700 коњских снага. Максимална брзина ових миноловаца је 16,5 чворова. Аутономија боравка на отвореном мору је до 10 дана, а при економичној брзини пловидбе бродови могу да пређу дистанцу од 2800км.Посада се састоји од 68 људи од чега су шесторица официри.
Бродови су опремљени широким спектром система који ефикасно откривају, класификују, идентификују и са даљине уништавају мине које могу да се налазе на различитим дубинама. Њихова основна намена је обезбеђење и чишћење/деминирање главних пловних путева које употребљава руска морнарица у централном и источном Медитерану. Карактерише их велика отпорност трупа брода и његових уређаја на подводне експлозије, као и значајно смањење физичког поља које ствара брод (магнетно, акустично итд.) у односу на базичну варијанту миноловца 266. Од наоружања углавном поседују артиљеријска и ракетна ПА оруђа кратког домета.
Два велика десантна брода класе 1171 „Тапир“- „Орск“ и „Николай Фильченков“
Поред ових бродова у водама Средоземног мора се налазе ивелики десантни бродови пројекта 1171(НАТО код-Тапир/Алигатор), и то:„Орск“и „Николай Фильченков“. Њихова дужина износи 113,1 метара, а укупан депласман достиже 4650 тона.
Бродови ове класе имају 2х већи капацитет од класе десантних бродова 775, и он достиже и до 1,500 тона различитог терета. Примера ради, бродови класе „Тапир“ могу да превезу 20 основних борбених тенкова, или 45 оклопних транспортера на даљину до 8500 километара. Опремљени су са 2 дизел агрегата, снаге 9,000 Кс, а аутономија на отвореном мору износи 15-20 дана. Посада се састоји од 55 људи.
Од наоружања углавном поседују артиљеријска и ракетна ПА оруђа за непосредну одбрану из ваздуха, али и снажније артиљеријско-ракетно оружје које служи за ватрену припрему десанта (поморска верзија вишецевног лансера ракета А-215 „Град-М“)
Поред ових борбених ефектива, треба напоменути дасе у водама Средоземног мора засигурно налази 2-3подводна ракетоносца класе „Антеј“ (ОСКАР)које заједно имају најмање 70+ суперсоничних противбродских ракета П-700 „Гранит“ наоружаних нуклеарним бојевим главама од 500кт,што јепоражавајуће за велике групе површинских бродова који имају депласман носача-авиона или тешких ракетних крстарица. Северна флота у воде Средоземља може да упути три ове подморнице:
- К-266 „Орел“
- К-119 „Воронеж“
- К-410 „Смоленск“