Руски научници се надају да ће успети да клонирају изумрле праисторијске коње
Могуће је да ће ждребе изумрлог палеолитског коња пронађено у Јакутији, најхладнијем региону Русије, ускоро бити клонирано. Ако ова акција успе, мамут је следећи на списку, кажу научници.
Остаци ждребета које је живело пре око 30 000 до 40 000 година готово су савршено очувани. Врста којој је припадало ждребе се, према истраживачима, генетски разликује од јакутских коња који данас настањују ову регију.
Праисторијско ждребе је имало само 20 дана када је угинуло. Научници се надају да ће помоћу његове ДНК успети да оживе ову праисторијску расу коња, коју су назвали коњ Лена.
Семјон Григорјев, директор Музеја мамута у Јакутску, каже да на овом пројекту сарађују руски научници и корејска Фондација за биотехнолошка истраживања „Sooam”.
„Остаци животиње су невероватно очувани”, каже Григорјев. „Мишићно ткиво је у одличном стању, тако да смо успели да добијемо неке веома обећавајуће узорке”.
Коњ Лена је само први корак ка остварењу сна истраживача о томе да клонирају мамута.
Планирамо да саградимо посебан научни центар за палеогенетику, каже Јевгенија Михајлова, ректор Северноисточног федералног универзитета у Јакутску. Она додаје да овај план подржава регионална власт Јакутије. Научници, међутим, још увек траже изворе за финансирање свог пројекта.
Главни циљ будућег центра ће бити клонирање мамута и других праисторијских животиња.
„Тренутно немамо довољно средстава за опрему. Скоро 6 милиона долара је потребно за пројекат”, каже Михајлова.
Биотехнолошка лабораторија за проучавање ћелија праисторијских животиња основана је у Јакутији 2014. године у сарадњи са корејском фондацијом „Sooam”.
Научници су знатно раније почели да истражују геном мамута. Многе праисторијске животиње су пронађене у Јакутији и овај регион је постао познат као место са кога потиче 90% слоноваче од мамута на свету.
Арсениј Калашњиков, Russia beyond