РТ: Хлааадни рат: Холандски војници морају сами себи да купе зимску одећу пред НАТО вежбу

28-09-2018 12:39:53 | | Холандси војници у Литвајиаји, © Ministry of Defense / RT/ |


Извор:Восток/РТ

Холандска војска је доживела непријатну ситуацију са одећом, јер је прекасно схватила да војницима можда треба топла одећа за предстојеће вежбе НАТО-а у Норвешкој. Сада ће холандска војска морати да их сама купи.

Министарство одбране није добило зимску одећу за своје војнике пре вјежбе "Тридент Џанкчр 18" у Норвешкој. Око 1.000 холандских војника који ће учествовати у вежбама, мораће сами себи топлу одећу, изјавила је министар одбране Барбара Весер.

Она је саопштила да не постоји недостатак униформи, него да војници само купују топло доње рубље. Међутим, чини се да министарство заиста забрињава квалитет дугих гаћа, пошто ће сваки војник добити по 1.000 евра за куповину.


Холандски законодавци били су бесни овим открићем, као "супер срамотним" и "бизарним стањем ствари". Неки су критиковали начин на који министар третира кризу са доњим вешом, изражавајући сумњу да ће војници моћи сами да купе адекватну одећу.

"Сигурност је првенствено одговорност послодавца. Како државни секретар зна да ће војници купити праву одећу?", рекао је холандски посланик Андреас Босман.


Министарство одбране је саопштило да је "мањак времена" узрок ствари, додајући да је слање војника у шопинг "хитна" мера која се неће поновити.



С обзиром на искуства холандских НАТО трупа у Литванији, очигледно је да су топле доње гаће биле непотребне, а временски услови у Норвешкој занемарени. Када су руководиоци коначно схватили да ће трупе вероватно морати да раде на знатно нижим температурама испод нуле, било је касно да војни добављачи набаве неопходну количину одеће на време.



Остаје нејасно зашто у холандској војсци "нису имали довољно времена", пошто је Осло пристао да одржи вежбе почетком 2015. године. "Тридент Џанкчр 2018" одржаће се у октобру и новембру у централној и источној Норвешкој, као и на северу и Балтичком мору.

Очекује се да ће вежба укључити око 40.000 учесника из различитих земаља НАТО-а, 10.000 возила, 70 бродова и 130 авиона. Вежба је означена као највећа ратна игра коју одржава савез од 2002. године.