НАТО помагао Тачију да упадне на север

01-10-2018 09:49:12 | | / vostok.rs |


Пre и током десанта јединица РОСУ на Газиводе, на небу изнад Косова и Метохије биле су три беспилотне летелице Кфора, од којих је једна директно “покривала” север Покрајине, тако да Београд искључује могућност да војна мисија није знала за сулуду операцију Хашима Тачија.

Како преносе извори “Новости”, у пратњи председника лажне државе Косово била су чак и возила Уједињених нација, што додатно буди сумњу у тврдње међународних снага да нису биле обавештене о посети, а њихова обавеза је да о сличним кретањима северно од Ибра одмах информишу наше званичнике.

Док су Тачијеви специјалци са дугим цевима демонстрирали силу и са пушкама наготовс малтретирали Србе у Центру за развој спорта и екологије, били су под будним оком посаде хеликоптера Кфора, који их је надлетао, тако да пада у воду прича да се није знало за брутални упад којим су погажени сви важећи споразуми чији су гарант и НАТО и Европска унија.

- Осим тога, специјалци из Приштине су детаљно извиђали терен два и по сата пре него што је Тачи дошао на Газиводе. У ширем рејону било је распоређено 12 снајпериста, а у подручје хидроелектране бануло је више од 100 до зуба наоружаних полицајаца. Тако да су смешне приче из Кфора да они нису знали шта се дешава у Зубином Потоку - прича саговорник “Новости” из безбедносних структура.

После овога, намеће се питање: ако међународне снаге затварају очи пред очигледним кршењем договора двеју страна, да ли смо сведоци њиховог индиректног учешћа у дестабилизацији региона?

С обзиром на то да Тачијев долазак у пратњи специјалаца није био најављен, могло је врло лако да дође до оправдане реакције Срба на северу, који би у том случају вероватно били означени као кључни кривци за сукобе. Неко је можда и рачунао управо на овакав сценарио, како би се у пракси активирао тајни план Албанаца и САД под кодним именом “Златна сабља”, који подразумева заузимање административних прелаза Брњак и Јариње и успостављање пуног суверенитета лажне државе на целој територији.

Војни аналитичар Мирослав Лазански каже, за “Новости”, да из понашања Кфора у неколико последњих кризних ситуација треба извести одређене закључке и повући потезе, јер се у супротном ништа неће променити:

- Могли бисмо, рецимо, да смањимо сарадњу са НАТО у заједничким вежбама и да то буде упозоравајући гест. Сарадња може бити једино обострана, а не само онда када то одговара НАТО, и да изостаје тамо где Србија има интерес да заштити своје становништво.

Председник Александар Вучић је у суботу био на вези са генералним секретаром Алијансе Јенсом Столтенбергом, а његова посета Београду очекује се средином овог месеца.

И поред свега што се издешавало на језеру Газиводе, председник Вучић је на становишту да се без разговора не може доћи до договора, али с обзиром на чињеницу да албанска страна не испуњава ни постигнуте споразуме, или их крши, он је за такве преговоре чији ће резултат заиста гарантовати неко из међународне заједнице.

Као излаз из овог лавиринта, Београд би могао да се заложи за промену формата дијалога, тако да ЕУ не буде једини посредник и гарант договора, јер се показало да није у стању да обезбеди поштовање Бриселског споразума. Тај нови формат могао би да подразумева директније укључивање Русије, Кине и САД, а у финишу преговора и неку врсту међународне конференције о КиМ.

Аналитичар Драгомир Анђелковић каже, за “Новости”, да су Србију до сада неколико пута преварили западни фактори, који нас подстичу на сарадњу са Приштином која не поштује постигнуте договоре. Истовремено, како истиче, ти који нас подстичу на разговоре са Приштином нису спремни да њих натерају да спроведу договорено.

- Уз такво понашање ЕУ, преговарање нема смисла, јер они помажу Албанцима да нас варају. У таквим околностима Србија треба да појача капацитете за одбрану тако што ће на КиМ да врати цивилну одбрану, која је расформирана јер се гарантовало да ће Кфор бити задужен за безбедност Срба. И друго, наставак дијалога треба да се услови успостављањем конзорцијума великих сила (ЕУ, САД, Русија и Кина), које ће гарантовати спровођење договореног. Без јасних доказа да то могу да ураде, преговоре треба вратити на стање пре Бриселског процеса - сматра Анђелковић.

И председник Центра за проучавање глобализације Дејан Милетић уверен је да ће се процес дијалога Београда и Приштине тешко покренути ка решењу без озбиљнијег разумевања Србије од стране ЕУ. Дијалог је, како каже, дошао у критичну фазу, и иако се неће прекидати, дошло се у ситуацију да је скоро изгубљено поверење, посебно када је у питању позиција Београда у односу на оно што ради Приштина.

РАНО ДА СЕ ПРИЧА О ПОМОЋИ МОСКВЕ

Сувише је рано говорити о томе да ли ће Русија пружити помоћ Србији после заоштравања ситуације на Косову - рекао је јуче портпарол Кремља Дмитриј Песков радију Говори Москва, указујући да прво треба да се одржи састанак двојице председника, који је најављен за сутра.

Председник Александар Вучић је током обраћања јавности прексиноћ рекао да ће руског председника Владимира Путина обавестити о тренутној ситуацији на КиМ и да ће тражити његову подршку и савет.

ЕУ КАО САВЕТ СА ТИБЕТА

Не верујем да се у Тачију пробудио туристички дух да обиђе Газиводе, то је провокација. А ЕУ се огласила као неки врховни савет са Тибета и говорила о томе да све стране буду мирне. Ја ништа и не очекујем од ЕУ, и то сам Вучићу 100 пута рекао. Не треба рачунати на то да ће се они трудити да буду објективни - оценио је у недељу шеф дипломатије Ивица Дачић.

Новости