РТ: Србски председник стигао Москву након кризе на Косову

02-10-2018 12:21:06 | | фото: © Ramil Sitdikov / Sputnik/ vostok.rs |


Извор:Восток/РТ

Неколико дана након што је србска војска стављена високи степен борбене готовости због граничног инцидента на Косову, председник Александар Вучић је у посети Москви како би се састао са својим руским колегом Владимиром Путином.

Иако је Вучић рекао да ће ситуација о упаду косовских специјалаца бити део разговора са Путином, Кремљ је нагласио да је посета планирана месецима и да није директно повезана са напетостима на Балкану. Вучић је последњи пут посетио Русију у мају током прославе Дана победе а, пре тога, у децембру прошле године.

Прошле суботе, десетине косовских трупа ушло је у претежно српску енклаву на северу самопрокламоване републике, те су заузеле неколико индустријских локација. Упад који је прекршио споразуме између Београда и Приштине оправдан је питањима сигурности посете Хашима Тачија. Србија је протестовала против тог потеза, те је одговорила стављањем војске на високи степен борбене готовости.


Тензије са упадом специјалаца се од тада можда смирила, али потенцијал да овакви инциденти ескалирају у потпуно насиље не треба потцењивати, рекао је политички аналитичар за РТ Александар Павић. Ово је нарочито случај, јер се то догодило услед покушаја Вучића да преговара о споразуму са Косовом, а које Србија и Русија не признају као суверену земљу. Његова спремност да то промени има мало подршке код куће, а Русија је јасно саопштила да ће само подржати одлуку коју одобрава србски народ.

Ако се појави договор, "Србија ће бити оштећена и подељена изнутра, јер је већина српске јавности против поделе", рекао је Павић.

"То је врло деликатна тема и за председника Србије и за руског председника."

Такође је додао, да ако се статус Косова као суверене нације потвди признањем од стране Србије, вероватни резултат би био да Косово постане део Албаније, чланице НАТО-а, а Москва види НАТО као непријатеља за Русију.

Павел Кандел, стручњак за етничкие сукоб на Институту Руске академије наука, рекао је да је приказивање војне силе само мало више од Пи-ар потеза са обе стране.

"Тачи, чија је позиција на Косову ослабљена, веома је потребно да покаже колико је јак, како он контролише ситуацију и да може чак и да оде на север Косова и поведе снаге са њим. Исто важи и за Вучића и потезе са војском. Морао је да покаже да је и он јак", рекао је Кандел за РТ.

Он је рекао да је споразум Србије и Косова доста спречен у реализацији због недостатка флексибилности косовске стране.

"Верујем да би Вучић био спреман да призна независност Косова у замену за чланство Србије у ЕУ, али му је било потребно да то буде нека врста компромиса. Али Албанци [на Косову] нису спремни да признају ништа како би спасили Вучићев образ."