РТ: Телепатски тетрис: Научници повезали мозгове три особе како би заједно играли видео игрицу

02-10-2018 06:08:38 | | фото: © Oleksiy Maksymenko / Wikimedia Commons / RT/ vosto |


Извор:Восток/РТ

Тим научника направио је уређај који омогућава људима да сарађују док играју игру користећи само своје мисли. Иако је технологија још увек у повоју, потенцијалне могућности су запањујуће.

"Представљамо `БрејнНет` који је, по нашем сазнању, први вишеособни неинвазивни директни мозак-мозак интерфејс за заједничко решавање проблема", написао је заједнички тим са Универзитета Вашингтон и Универзитета Карниџи Мелон, навои се у саопштењу.

Тросмерна неуронска веза, названа "БрејнНет", ради помоћу два уређаја:два електроенцефалограма (ЕЕГ) који преносе упутства пошиљаоца на 'пријемник' који носи транскранијалну магнетну стимулацију (ТМС). Користећи ове уређаје, три учесника могу размењивати своје мисли и сарађивати како би заједно играли видео игрицу "Тетрис", као један. Тешко да је успело повезивање умова у правомс смислу речи, али је технологија још у развоју.


Два "пошиљаоца" су били повезани ЕЕГ-овима и затражили да одиграју игру у стилу "Тетриса" и одлучивали да ли сваки следећи облик у игри треба бити ротиран или не. Њихове одлуке су затим слане на пријемник преко ТМС-а.

"Пошиљаоци" су такође могли пренети повратне информације о томе да ли је пријемник правилно схватио телепатске упуте или не.

Заузврат, 'пријемници' су такође могли да доносе закључке, потпуно засноване на можданој комуникацији, о томе који је од пошиљаоца био поузданији.У пет различитих трпчланих група истраживачи су успели да произведу просечну тачност од 81 процента.


Док је тренутни систем ограничен на један "бит" података истовремено, све нове технологије морају да почну однекуд - човечанство је прошло дуг пут од декодирања серије порука у морзеовом коду до инстант глобалне комуникације путем гласа, видеа и других података било где на планети,где и пошиљаоц и прималац имају иоле пристојну интернет везу.

Тим још није успео да створи "Матрикс", међутим, систем је спор, није сасвим поуздан и чека нова истраживања, али то је почетак, а на крају би могао евентуално повезати целу мрежу људи преко интернета.