Сарадња Србије са ОДКБ један од значајних сегмената политике националне безбедности Србије
У Дому Војске Србије организован је округли сто „Проблеми у супротстављању новим изазовима и претњама“, коме су присуствовали државни секретар у Министарству одбране Александар Живковић, ректор Универзитета одбране генерал-мајор доц. др Горан Радовановић, представници Кабинета председника Републике, Народне скупштине Србије, Савета за сарадњу с Руском Федерацијом и НР Кином, дипломатског кора, Министарства одбране и Генералштаба Војске Србије, научних установа Србије и полазници 62. класе Генералштабног усавршавања, преноси Министарство одбране Србије.
Поред еминентних стручњака из области одбране и безбедности Србије, на скупу, којим се наставља сарадња између Универзитета одбране и Организације уговора о колективној безбедности (ОДКБ), учествују и експерти политичких и безбедносних наука из Русије,
Отварајући округли сто и поздрављајући госте и учеснике у име министра одбране Александра Вулина и своје, државни секретар Александар Живковић је истакао да међународни систем незадрживо клизи ка мултиполарности и да савремени изазови, ризици и претње попут миграција, тероризма, сепаратизма, насилног екстремизма, пролиферације оружја за масовно уништење, сајбер тероризма и криминала, корупције, обојених револуција... остварују нелинеаран, асиметричан ефекат на државе и стварају проблеме у области безбедности и одбране на које није могуће одговорити на традиционалан начин.
- Република Србија као војно неутрална држава трајно је опредељена да унапређује своје односе са суседима и земљама у региону и непрекидно изграђује своју позицију стабилног и поузданог партнера у јачању безбедности и стабилности у Европи и свету. Управо због тога сарадња са ОДКБ је један од значајних сегмената политике националне безбедности Србије. Организовање округлог стола с представницима ОДКБ представља јединствену прилику за размену мишљења, погледа и искустава око врло важних питања у вези супротстављања новим изазовима и претњама. Само уколико постигнемо висок ниво заједничке сарадње и разумевања у области безбедности и одбране свих кључних међународних субјеката, моћи ћемо ефикасно и ефектно да се супротставимо новим облицима угрожавања националних безбедности – истакао је државни секретар Живковић.
На овогодишњем скупу, другом од успостављања сарадње Универзитета одбране и ОДКБ, одржана су и два панела, на којима су разматрани невојни „хуманитарни“ аспекти јачања националне и евроазијске безбедности у супротстављању претњама хибридног и асиметричног карактера, савремени аспекти информационог ратовања, употреба оружја за масовно уништење и потенцијални проблеми у спровођењу интегрисаног одговора при акцидентним ситуацијама у земљама ОДКБ и Србији.