Руски „Албатрос”: У соларном авиону око света за 150 сати

03-11-2018 08:21:06 | | Руски истраживачи су направили летећу фотоволтаичку лаборато |


Неустрашиви руски истраживач Фјодор Коњухов, који је недавно обишао Земљину куглу у балону, пронашао је нови изазов. Планира да лети око света у соларном авиону на којем управо раде руски стручњаци.

Нови пројекат под називом „Албатрос” има за циљ да створи авион који ће извести први лет у континуитету око Земље на соларну енергију. Иако је лет планиран за 2020. годину, истраживачи морају прикупити обиље података пре него што пројекат стартује.

Руски авантуриста Фјодор Коњухов, који је освојио и Јужни и Северни пол и седам највиших врхова на свету, сада планира да лети око света у соларном авиону.

Као део пројекта, научници су направили летећуфотоволтаичкулабораторију која претвара соларну енергију у електричну. Она је опремљена јединственим флексибилним соларним модулима које производи московска компанијаТЭЭМП.

„Ови соларни модули имају ефикасност од преко 22% и могу да хватају како директну тако и рефлектовани светлост”, објашњава Сергеј Курилов, генерални директор компаније ТЭЭМП.

Флексибилни соларни модули се инсталирају на горње и доње површине крила, као и на поклопце на доњем делу авиона и на горњи део трупа. Електрични грејач омогућава одржавање пријатне температуре у авиону током лета на великим висинама.

Фотоволтаичка лабораторија је представљена крајем октобра у иновативном центру „Сколково” у Москви, највећем технолошком центру Русије.

Читав низ технолошких решења биће потребан како би се остварио први лет око света на соларну енергију, каже Михаил Лифшиц, руководилац пројекта „Албатрос”, додајући да је фотоволтаичка лабораторија најважнија фаза у том процесу.

„Још увек не знамо колико [соларне] енергије ће авион моћи да прикупи на различитим географским ширинама у различито доба дана”, објашњава он, додајући да инжењери морају располагати прецизнијим прорачунима како би конструисали авион.

Лет око света ће бити изведен на висини од 12-14 километара и уз просечну брзину од 210 километара на час. Очекује се да ће авион прећи 35 000 километара за 150 сати, летећи преко Аустралије, Новог Зеланда, Чилеа, Аргентине, Бразила и Јужне Африке.

Процењује се да ће 80% лета авион провести изнад површине Тихог, Атлантског и Индијског океана.

Арсениј Калашњиков, Russia beyond