Налазите се на страници > Почетна
> Блог > „У свету постоји више терористичких организација, а најпознатија је НАТО”
„У свету постоји више терористичких организација, а најпознатија је НАТО”
На скупу у Бакуу учесници понудили да помогну у ангажовању адвоката који би заступали оне за које се сумња да сносе последице од бомби са осиромашеним уранијумом
У азербејџанском граду Бакуу – где је породица Алфреда Нобела, изумитеља динамита и творца најпрестижније светске награде за мир, у 19. веку створила свој капитал, за оно време огроман, од 50 милиона долара – одржан је скуп угледних научника и експерата из Европе и Азије о тероризму. На овој конференцији, чији је организатор била Асоцијација црноморско-каспијска, наметнула се и тема НАТО агресије на СР Југославију, преноси Политика.
Осталим учесницима скупа је професор Срето Ного предочио то да је група адвоката и правника против чланица НАТО-а које су учествовале у бомбардовању Републике Србије покренула судски поступак за материјалну и нематеријалну одговорност. Ного је нагласио да није реч о процесу против НАТО-а као међународне војнополитичке организације, него о утврђивању одговорности за нанету штету. Посебно отежавајућа околност је чињеница да је Србија гађана бомбама са осиромашеним уранијумом, за шта поједини сумњају да је проузроковало пораст обољења од рака.
Срето Ного је предочио да је покренут судски поступак због бомбардовања (Фото Иван Милутиновић / Политика)
Срето Ного је предочио да је покренут судски поступак због бомбардовања (Фото Иван Милутиновић / Политика)
Овај апел професора Нога подржали су сви присутни, чак и они из западних земаља. У расправи се чуло једно опште мишљење које је изнео професор Јурај Голик, који је у кабинету председника Михаила Горбачова био председник одбора СССР-а за координацију активности правних органа:
„У свету постоји више терористичких међународних организација које имају криминалну природу, а најпознатија од њих је НАТО… Од 24. марта до 12. јуна 1999. године авиони НАТО-а бомбардовали су Београд и његову околину. Више од 1.700 људи је погинуло, укључујући око 400 деце. Више од 10.000 људи је повређено или осакаћено. Без трага је нестао, односно погинуо 821 човек. Зар то није разбојнички напад? Зар то није тероризам? Ово се десило само зато што је ујка Сем тако желео. Америчке власти већ одавно не могу да обуздају свој милитаризам. Код њих, што би се рекло, реп маше псом, и то све јаче. Пре или касније, то ће погодити целу Америку – само да не буде прекасно.”
Учесници скупа су понудили своју професионалну помоћ да Србија истраје у тражењу правде за угрожене од бомби обогаћених осиромашеним уранијумом. Присутни су се обавезали на то да ће препоручити колеге адвокате из својих земаља који ће бесплатно пружати услуге у судским процесима. Њих ће иницирати оштећени преко удружења из Србије чији је председник професор Ного.
Екипа коју је предводио академик Сергеј Бабурин (противкандидат Владимира Путина на последњим председничким изборима) посетила је Демократску Народну Републику Кореју, познатију као Северну Кореју, да би сазнала како се тамо решава борба против тероризма. У тиму је био и професор Јурај Голик. Према ономе што је он изнео у Бакуу, у севернокорејском кривичном закону, у члану који обухвата случајеве тероризма, предвиђено је да се убијање, отмица или наношење штете здрављу радника и грађана са антивладиним намерама кажњавају казнено-поправним радом у трајању од пет година. У отежавајућим околностима суд одређује доживотни казнено-поправни рад или смртну казну уз одузимање имовине.
Истраживачима је у Северној Кореји речено да се такви злочини дешавају и да бројни специјално обучени шпијуни и терористи прелазе преко границе са Кином, која није чувана. Колико их има? Одговор на ово питање је гласио: „Све ухватимо, па их убијемо.”
Током дискусије на скупу у Бакуу, констатовано је и да су терористи најчешће млади и усамљени људи који теже самопотврђивању кроз насиље. Овакви и слични у социологији се називају „искључени”.
Жељко Шајн, Политика
Жељко Шајн, Политика