РТ: Тражећи звезде - Кина створила нуклеарно вештачко сунце које је вруће од стварног

14-11-2018 07:29:52 | | фото: © Institute of Plasma Physics Chinese Academy of Scie |


Извор:Восток/РТ

Кинески истраживачи који су радили на проналажењу главног извора чисте енергије су створили невероватно вештачко сунце које може да достигне температуру од 100 милиона степени Целзијуса - топлота која је толико интензивна да чини стварно сунце само "мало млаким".

Земаљски соларни симулатор достигао је температуру од 100 милиона степени Целзијуса, истакао је истраживачки тим. Сада је то веома вруће. Ради поређења, језгро стварног Сунца има око 15 милиона степени Целзијуса.


Институт за Физику плазме, који је повезан са Кинеском академијом наука је саопштио да тестира "вештачко сунце" познато као "Експериментални напредни суперпроводни токамак" (ЕАСТ). Научни концепт је дизајниран да реплицира начин на који звезда у центру нашег соларног система ствара своју колосалну енергију.


"ЕАСТ" је велика машина постављена унутар округлог оквира. Лоцирана је у провинцији Анхуи у источној Кини на острву, а пројекат користи нуклеарну фузију како би створио огромну топлоту. Само да би се укључила машина, кошта око 15.000 долара.

Циљ пројекта је разумевање нуклеарне фузије, те да се једног дана користити као алтернативни извор енергије на Земљи. То би могло отворити пут за кориштење чисте енергије. Тренутна нуклеарна енергија створена фисијом оставља дуготрајни токсични отпад.


Вести о овом успеху долазе након што је Кина најавила своје планове да покрене низ вештачких "месеца" како би осветлили улице током ноћи. "Месеци" су заправо сателити, а надамо се да могу заменити стандардно улично осветљење и уштедети енергију.