РТ: Косовска војска под покровитељством САД: "Захтев за државност и освета ЕУ"
Извор:Восток/РТ
Косово је узнемирило скоро све (осим САД-а) стварањем своје војске, у потезу који истраживачи виде као освету против Србије и ЕУ и покушаја бољег учешћа у потрази за суверенитетом одвајања региона.
Данас је парламент сепаратног региона Србије - Косово, гласао за стварање војске од 5000 људи. Београд је осудио потез, назвавши га "најдиректнијом претњом миру и стабилности у региону". Али чак и ЕУ, упркос подршци независности Косова, није била сасвим сретна, а НАТО је приговорио, називајући одлуку "преурањеном". У међувремену је заменик портпарола генералног секретара УН-а Фархан Хак рекао за ТАСС да би било који покушај да се блокира присуство постојећих међународних мировних снага крши резолуцију 1244 Савета безбедности УН-а. Од великих међународних играча, само су САД поздравиле Приштину.
Три истраживача који су проучавали историју, политику и конфликте бивше Југославије и Балкана су се суочили због тога што је Косово одлучило да наизглед отуђује своје регионалне савезнике.
"Војска је један од очигледних атрибута суверенитета и државности. Косово се креће као један од почетака", каже историчар Владимир Путјатин, заменик шефа Одсека за историју јужних и западних Славена на Московском државном универзитету.
Стварне могућности су упитне
Изгледа да руководство на Косову има велике амбиције за реформисање снага. Док су Косовске снаге безбедности биле само лагано наоружане, претварање у војску омогућиће веће наоружање.
"Судећи по ономе што говоре косовски званичници, постоје планови за стварање сопствене артиљерије, снага ПВО, чак и снага за заштиту од биолошког и хемијског рата - верујем да је то могућност", рекао је Путјатин.
"Приштина у сваком случају нема новца да подржи војску. Ако САД желе да плате оружје и обуку, онда ће бити војска за 10 или више година. Ако не, то ће бити само симболична промена имена. Таква сила није ни потребна нити је у стању да се суочи са ратом, али је у потпуности погодна за стварање провокација."
Једна од ствари за косовску војску је њено искуство, каже Јелена Гускова, шеф Центра за истраживање модерне балканске кризе у Руској академији наука. Косовске снаге безбедности, вероватна основа за нову војску, сама су укорењене у националистичкој албанској паравојној Ослободилачкој војсци Косова. Активне у косовском рату крајем деведесетих година, снаге ће бити довољно способне да се мешају у било коју нерешену кризу везану за Албанце на Балкану.