РТ: САД тврде да Венецуела блокира испоруку помоћи ... на прелазу који никада није био отворен

12-02-2019 11:01:31 | | / vostok.rs |


Извор:Восток/РТ

Фотографије и видеозаписи цистерни за нафту и бродских контејнера који блокирају мост између Венецуеле и Колумбије кориштени су као доказ да је Каракас "блокирао" америчку помоћ. Изостављена је чињеница да мост никада није био отворен за саобраћај.

Мост је јасно истакнут у прошлонедељном притиску званичног Вашингтона како би се изабрана влада Венецуеле представила као непријатељски настројена према свом народу, те да би се изградила подршка самопроглашеном председнику Хуану Гваиду. Конвој "Ју-ес-ејда" стигао је у Колумбију у петак, али медији су пренели да га је влада председника Николаса Мадура "блокирала" постављањем ограда и препрека на Међународном мосту Тиендитас.


Амерички државни секретар Мајк Помпео искористио је фотографију како би устврдио да “венецуеланска војска под Мадуровим налогом блокира помоћ камионима и танкерима.

"Мадуров режим мора да дозволи да помоћ стигне до људи који умиру од глади."



Они који проверавају чињенице у главним медијима о речима које је изговорио амерички председник Доналд Трамп и његови званичници у кабинету, осталси неми на тврдњу Помпеа. То је препуштено независним новинарима и посматрачима да открију да, иако је контејнере можда ставила венецуеланска влада, мост је већ био блокиран са стране Колумбије. У ствари, само летимично претраживање на интернету открива да мост никада није био отворен за саобраћај.

Мост изнад реке Тачира, требало је да повеже Кукуту у Колумбији са Уреном у Венецуели. Према локалним медијима, грађевински радови на њему завршени су почетком 2016. До тог времена, међутим, Колумбија је била погођена на својој страни границе са великим бројем људи из Венецуеле који су желели да пређу у Колумбију због економских потешкоћа у својој домовини.

Фотографије из 2017. године показују да ограде и бетонске баријере блокирају мост на колумбијској страни, како је блогер Џастин Емери нац на "Медиуму".

Постоје два друга моста која повезују Колумбију и Венецуелу у истом подручју, оба названа по јунацима из борбе за независност од колонијалне Шпаније: Симон Боливар и Франсикцо де Паула Сантандер.



Иако венецуелански граничари не дозвољавају улазак возила "Ју-ес-ејда", оба моста остају отворена за прекогранични саобраћај. Зашто би америчка влада и већина западних медија тврдили да је помоћ блокирана приказивањем фотографија моста Тиендитас који никада није био у функцији? Пишући на "Фер", Адам Џонсон је навео да је цела ова афера била “очигледна, цинична стратегија да се делегитимизује латиноамеричка влада” коју САД покушавају да свргну.

Џонсон је истакао да
Елиот Абрамс, специјални изасланик Стејт департмента за "слободу и демократију" у Венецуели, има историју злоупотребе хуманитарне помоћи за испоруке оружја из САД-а милитантима у Латинској Америци.

Не може се порећи да је циљ америчких званичника промена режима у Каракасу. Чини се да је најпожељнији начин да се то учини - људи Венецуеле - или још боље, војска - да дезертирају и и окрену се Гваиду.

Саветник за националну безбедност Џон Болтон покушао је у том смислу разне психолошке махинације, од „5.000 [америчких] трупа у Колумбију“, до тврдњи да високи официри венецуеланске војске преговарају са Гваидом, а сенатор Марко Рубио је
певао из исте песмарице.

У међувремену, државни секретар САД Мајк Помпео покушава да прода интервенцију америчком народу и америчким савезницима у иностранству, и то тако далеко да назива Гваида "законито изабраним" председником (није) и чак је устврди да је либански Хезболах у Венецуели, као и Иран.

Изгледа да је Помпео био успешнији у својим настојањима од Болтона и Рубија. Осим шачице антиратних демократа, у САД.у има врло мало критика званичне политике у Венецуели. У међувремену, скоро три седмице откако су САД признале Гваида за "председника", Мадуро још увек стоји на месту, а војска га није напустила.