Буквар за све Србе ма где живели
Националне организације из региона замолиле су Александра Вучића да буде покровитељ израде и штампања јединственог србског буквара
Конференција србских националних организација из земаља региона упутила је молбу председнику Републике Србије Александру Вучићу да буде покровитељ израде и штампања јединственог србског буквара.
Председнику Србије захтев је упућен након што га је усвојила Осма конференција србских националних организација из земаља региона, којој су присуствовали представници из Мађарске, Румуније, Словеније, Хрватске, Републике Српске, Македоније, Албаније и Црне Горе. У образложењу за реализацију овог пројекта наведено је да је буквар „први учитељ, од којег зависи цело касније човеково знање, образовање и, што је најважније, осећање трајне припадности свом народу”.
„У језику наших предака, буки значи слово. Дакле, реч. А како каже Свето јеванђеље по Јовану: ’У почетку беше реч и реч беше у Бога. Све је кроз њу постало, и без ње ништа није постало што је постало.’ Буквар је божанска, словесна клица, из које је никао и разгранао се моћни и неуништиви храст србског језика”, пише у обрaзложењу пројекта.
Председник управног одбора Конференције србских националних организација из земаља региона Момчило Вуксановић каже за „Политику” да „постоји потреба за очувањем србског језичког идентитета” и да би „јединствени србски буквар био књига без које се не могу замислити библиотеке србских породица где год живеле”.
„Тим експерата сачињен од најугледнијих србских лингвиста, књижевних теоретичара, критичара, педагога и графичара учествовао би у остварењу ове књиге”, наводи Вуксановић. „С овом иницијативом већ су сагласне и подржавају је најзначајније културне и духовне институције србског народа у србским земљама и расејању. Међу њима су Матица србска из Новог Сада, Србска књижевна задруга, као и најутицајније српске националне организације из Румуније, Мађарске, Албаније, Хрватске, Македоније, Словеније, Републике Српске и Црне Горе”.
Писац најстаријег србског буквара је инок Сава из Дечана, сабрат манастира Градишта у Црној Гори. Књига је штампана у Венецији 1597. године. Дакле, готово четири деценије пре првог руског буквара Василија Бурцова, објављеног у Москви 1634. године.
Од „Буквара Саве инока” до данас, србска деца су се учила словесности из више од 700 врста буквара.
„Буквари су се мењали, сходно језичким и историјским приликама, у којима је живео србски народ. Савремено доба сведочи о дубокој угрожености нашег националног идентитета, чији носећи стубови су србски језик и ћирилица”, пише у образложењу овог пројекта.
Н. Ђурић, Политика
Н. Ђурић, Политика