Како је руско-аустријска експедиција освојила сибирске камене стубове којих нема ни на Google карти
Сундрунске кекуре чини група високих камених стубова усред јакутске тундре у сунчаном Сибиру. За пењање је био задужен аустријски планинар, док је иза фотоапарата стајао руски фотограф.
Ово подручје је толико недоступно људима да су прве фотографије гранитних стубова прихватљивог квалитета објављене тек 2016. године.
Руски фотограф Сергеј Карпухин је свој фотографски пројекaт назвао „Гранитни градови Улахан Сис“. Међутим, упркос томе што је фотографисао сличне формације стена, 2016. године није успео да освоји и Сундрунске кекуре.
Пошто је две године провео трагајући за најбољим начином којим би могао да их освоји, Сергеј је на крају затражио помоћ екипе пењача из Аустрије.
Планинар Килијан Фишхубер је 2018. године кренуо у освајање Сундрунских кекура. Са собом је повео и Сергеја.
Иако Аустријанац није ништа знао о земљи у коју се упутио, нити је познавао свог руског фотографа-водича, Фишхубер се одлучио за ризик: „Нисмо имали појма какав је Сергеј, да ли је говорио истину или се само шалио. Проучио сам га колико сам могао, јер смо морали да му верујемо у потпуности“, цитира RedBull Фишхуберове речи.
Како би дошли до свог циља, пењачи су морали да ходају 30 км, што се због тешког терена продужило на излет у трајању од десет дана.
„Питали смо Сергеја да ли са собом треба да понесемо воде, али нам је он рекао да ништа не бринемо, јер би тамо требало да буде много воде", каже Фишхубер. Било је то мало превише оптимистично, с обзиром да су планинари морали да прокувавају и пију растопљени снег, а на повратку су пијуцкали воду директно из локви. „Мислим да смо имали пуно среће што се нико није разболео“, рекао је Фишхубер.
Екипа је на свом путу наишла на трагове медведа и ројеве комараца: „Било је то попут неке врсте библијске пошасти.“
Упркос томе, пењачи су стигли на одредиште, пронашавши пут до свих 12 гранитних стубова.
Фишхуберови планови за будућност би могли да укључе нове експедиције до других неистражених места у Русији: „Постоје стотине сличних камених кула, а судећи према фотографијама снимљеним из ваздуха, постоје и места која имају и већи број таквих стубова.“