Десет руских пећина у којима можете залутати или изгубити разум

19-05-2019 07:18:03 | | фото: © Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs |


Пандорина кутија из које је тешко пронаћи излаз, пећина Црног ђавола у којој људи губе разум или живописна ледена пећина на активном вулкану - нека од ових удаљених места Русије данас су праве туристичке атракције, док друга посећују само најодважнији авантуристи.


1. Изазов за рониоце

Желите нешто више од обичног роњења са боцом? Руски ентузијасти кажу да се најузбудљивије место у Русији за роњење са боцом налази на Уралу, у близини села Орда (Пермска област). Ординска пећина је најдужа подводна пећина у Русији и највећа подводна кречњачка пећина на свету. Иако није много дубока (само 43 метра), њена језера покривају дужину од око 4,5 километара, а стотине пећинских галерија још чекају да буду откривене! Осим са подводним лавиринтима, рониоци се овде сусрећу са веома ниском температуром од око 4-6 степени Целзијуса.

2. Пандорина кутија

Ова пећина, која се налази у Републици Хакасији, у близини села Мала Сија, добила је назив Пандорина кутија због компликованог система подземних ходника. Не препоручује се да пећину посетите без искусног водича, јер постоји опасност да нећете моћи да пронађете излаз! У њој су откривени људски остаци и нешто керамике, а 1981. године група спелеолога је открила ходнике дужине 11 километара. Ту су налазе каскаде дворана, галерије у неколико нивоа и пећинска језера, али излаз је само један!

3. Океанско дно старо милион година

Пре милион година постојао је океан Тетис, али после природне катаклизме његово дно је трансформисано у Кавкаске планине и Воронцовске пећине. Овај пећински систем дуг 11 километара данас је једна од најпопуларнијих туристичких локација у Сочију. Четири велике пећине имају 14 улаза и међусобно су повезане. Ту ћете пронаћи фосиле шкољки и многих других становника мора!

4. Пећина Црног ђавола

Мештани добро познају Кашкулачку пећину у Републици Хакасији (180 километара од престонице, Абакана). Они верују да нежељени посетиоци овог злокобног места лако могу изгубити разум. У совјетско доба многи ентузијасти који нису веровали у Црног ђавола окушали су своју срећу, али... Према легенди, 1960. године група од 20 студената ушла је у пећину, али само две девојке су се вратиле (и завршиле у лудници). Шест месеци касније још 30 добро припремљених људи посетило је пећину и сви су се заклели да су видели нешто што их је довело до стања лудила. Нико не зна шта се десило тамо доле: можда је то била само последица екстремних услова или губитак оријентације и подводна клаустрофобија. Али остаје чињеница да су људи били избезумљени од страха!

5. „Угашени” кратер

Пећина у Пјатигорску под називом „Провал” (провалија) откривена је у 18. веку. Чак и руски писац Љермонтов је у свом роману описао вечерње шетње до ове пећине као део дестинације за одмор. „Према локалним научницима, ово је тачно место где се налази угашени вулкански кратер”, записао је Љермонтов у „Кнегињици Мери”. У пећини се налази топло језеро тиркизне боје за које се верује да поседује магијске исцелитељске моћи.

6. Вулканска ледена пећина

Једно од најимпресивнијих места на Камчатки је ледена пећина на активном Мунтовском вулкану (80 километара од Петропавловска-Камчатског). Врели потоци лаве, лед, гејзири и сунчева светлост стварају бајковиту лепоту ове пећине.

У последње време ледници на вулканима Камчатке се брзо топе и зато је горњи слој пећине доста истањен, па сунчева светлост просијава кроз слојеве леда, стварајући невероватне разнобојне призоре.

7. Грло Балрога

Најдубља пећина у Русији (око 900 метара) добила је име по једном лику из Толкинове саге „Господар прстенова”. 1994. године, када су се спелеолози спуштали низ узак улаз у пећину, имали су осећај да се налазе у грлу фантастичног чудовишта Балрога. Пећина се налази у Карачајево-Черкеској Републици.

8. Станиште непознатог човека

Хиљадама година Денисова пећина у Алтајском крају Русије (250 километара од Бијска) била је склониште људима. Један од најпознатијих артефаката пронађен на овом месту су остаци непознате врсте људи који су живели пре хомо сапијенса, пре око 50 хиљада година. Ова врста људи названа је денисовци и вероватно су били рођаци неандерталаца. И сами можете наићи на трагове ових древних људи. Пећина је популарна туристичка дестинација и није вам потребна посебна опрема да је посетите!

9. Пећина за дуге шетње

Са 62 километра ходника Ботовска пећина у Иркутској области је најдужа у Русији. Откривена је случајно када је ловац пратећи траг медведа наишао на њен улаз. У пећини има много дугих ходника и галерија на које могу да се попну само искусни пењачи.

10. Царство вечите зиме

Огромне леденице и сталактити над главама, вечити ледени блокови под ногама и подводна језера без дна: ледено благо Урала налази се у Кунгурској пећини. Ово је вероватно једна од најпопуларнијих дестинација на Уралу и најстарија подземна атракција у Русији. Локација је позната од 18. века и својом леденом лепотом која се ни лети не топи привлачи бројне туристе!

Ана Сорокина, Russia beyond