РТ: Истраживачки центар америчке војске објавио стратегију за дестабилизацију Русије
Извор:Восток/РТ
САД би могле користити разне економске, војне и идеолошке стратегије да би "преоптеретиле и дебалансирале" Русију, наводи се у новом извештају који спонзорише америчка војска, нудећи предлоге за поделу и дестабилизацију земље.
Студија проучава “ненасилне опције које намећу трошкове” које би САД и њихови савезници могли искористити да ослабе руску привреду, војне и владине структуре. Студију је направио "Ранд аројо центар" -истраживачка групаамеричке војске.
Док амерички званичници и "мејнстрим" медији стално брину о нејасним и непровереним тврдњама о руском “мешању”, “уплитању” и напорима да “посије раздор” у америчком друштву, извештај отворено и детаљно описује бесрамну заверу за покретање друштвеног незадовољства и друштвених подела у Русији.
У извештају се каже да Русија пати од "дубоких" али "претераних" бојазни око могућности "промене режима инспирисане Западом". Очигледно да аутори нису препознали иронију називања тих забринутости "претераним"у документу посвећеном описивању конкретних начина да се то уради.
Штавише, у документу се даље наводи да би Сједињене Америчке Државе могле "створити перцепцију" да руска влада "не тежи јавном интересу" и да би могла "охрабрити домаће протесте" који би могли омести владу и учинити је "мање способном или склоном да угрози западне интересе у иностранству". Међутим, ова стратегија вероватно неће функционисати, признаје се у документу.
Објављени документ након две године хистерије због наводног руског мешања, пружа узнемирујући увид у "чини како кажемо, а не као што радимо" идеологију америчке изузетностии наравно, није било медијске јагме да би се нагласили начини интервенције Вашингтона или да се укаже на очигледно лицемерство.
САД би такође могле да покушају да смање руски утицај у централној Азији, да промовишу устанке у суседним државама и "преокрену Придњестровље", те да протерају руске трупе из непризнатог, углавном руског говорног подручја које се одвојило од Молдавије након распада Совјетског Савеза 1991. године.Међутим, аутори се мире с чињеницом да би се већина ових опција била тешко изводљива, те да би се могле показати скупим за САД, те да можда не би имале жељени ефекат.