Најнеобичнија тврђава у Русији коју обавезно треба да посетите

25-05-2019 05:28:01 | | фото: © Сергеј Фомин/Global Look Press / Russia beyond/ vos |


Највиши православни храм налази се у неосвојивој тврђави са моћним бастионима. Историја Петропавловске тврђаве је крајње необична. Она никада није брањена јер никада није нападнута. Служила је као гробница руских императора, као тамница за руске револуционаре, затим за чланове царског дома Романов, а у совјетско време у њој је била смештена научна лабораторија под печатом најстроже државне тајне.

1. Тврђава је подигнута на Зечијем острву на ушћу реке Неве. Утемељена је 27. маја 1703. године као центар нове престонице Петра I. Дан када су почели радови на Петропавловској тврђави празнује се као рођендан Санкт Петербурга.

2. Предање каже да је на острву било много дивљих зечева. Један је чак скочио на чизму руског цара Петра I када је овај изашао из чамца и крочио на острво. Постоји и зечев споменик на води близу Јоановског моста који повезује острво са обалом реке. Многи бацају новчић на овај споменик верујући да ће им то донети срећу.

3. Петар Велики је хтео да покаже како је Санкт Петербургу било суђено да постане најважнији град у Русији и да својом архитектуром засени чак и Москву. Један од његових најамбициознијих пројеката био је Храм светих апостола Петра и Павла подигнут унутар тврђаве. Изградња храма је почела 1712. и трајала је 21 годину.

4. Храм је висок 122,5 м. Била је то највиша грађевина у Русији све до 1952. године, када је у Москви на Котељничком кеју подигнута зграда висока 176 метара. Храм светих апостола Петра и Павла и данас је највиша православна црква на свету.

5. Храм је два века служио као императорска гробница. У њему се још увек чувају посмртни остаци скоро свих руских императора, почев од Петра Великог.

6. Тврђава је увек била спремна за битку, али никада није учествовала ни у једном боју. Додуше, у Дугом светском рату је интензивно бомбардована и тада је храм озбиљно оштећен.

7. Петропавловска тврђава је коришћена као главни политички затвор у Русији. Међу његовим чувеним затвореницима били су и Алексеј, син Петра Великог, и чланови руске Привремене, свргнуте у бољшевичкој револуцији 1917. године. Унутар тврђаве су чак и стрељани поједини чланови породице Романов.

8. Бољшевици су 1925. године хтели да сруше Петропавловску тврђаву и да на њеном месту саграде стадион за фудбалски клуб Зенит. Срећом, одустали су од своје варварске намере.

9. Од 1920-их тврђава служи као музеј. Поред тога, у њој су биле смештене две важне организације. Једно је Санктпетербуршка ковница новца, а друго је тајна Гасно-динамична лабораторија која је дала огроман допринос развоју совјетских војних и космичких технологија. Ковница новца се и данас тамо налази, док је лабораторија одавно уклоњена, а у њеним просторијама је сада Музеј космонаутике и ракетне технике.

10. У тврђави се налази и један од најнеобичнијих споменика Санкт Петербурга – скулптура Петра Великог са огромним телом и малом главом. Вајар је направио тачну копију царевог лица користећи посмртну маску.

11. Свакога дана у подне се пуцњем из артиљеријског оруђа у тврђави означава тачно време. Пуца се школском муницијом само из једног топа, али се увек пуни и други топ да буде у приправности уколико главни случајно закаже. У овој церемонији учествују угледни гости Санкт Петербурга. На пример, 2003. године је из топа пуцао принц Чарлс.

Борис Јегоров, Russia beyond