РТ: Прелазак линије апсурда: Трамповим претња царинама Кини дипломатију САД дотакла ново дно
Претња америчког председника Доналда Трампа да ће увести још више царина ако се кинески председник Кси Ђинпинг не појави на самиту Г20 је "ново дно" за америчку дипломатију, прелазећи границу претећи да ће размрситиглобалну трговину, кажу аналитичари РТ.
Кина ће се сложити са трговинским споразумом са САД-ом "зато што морају", изјавио је Трамп, додајући да ће нове тарифе за кинеску робу ступити на снагу одмах, ако Кси не буде присуствовао самиту Г20 у Осаки у Јапану касније овог месеца. Вашингтон и Пекинг месецима преговарају о новом трговинском споразуму, али без резултата.
"Ово је ново дно у америчкој дипломатији", рекао је Соураб Гупта, виши стручњак за политику Института за кинеско-америчке студије.
"Да ће амерички председник ићи напред и уводити царине другој земљи, ако председник те земље не пристане на билатерални састанак на маргинама мултилатералног самита је апсурдан, до те мере, да је готово комичан."
Кина ће можда одвојити времена да одговори, али ће највероватније прихватити састанак, рекао је Гупта за РТ, предвиђајући да ће наредне три седмице сведочити о “нервозним временима” у економској дипломатији између Пекинга и Вашингтона.
У међувремену, заговорници слободне трговине ужаснути су Трамповом употребом царина као преферираним методом међународног ангажмана.
„Трамп је све ово обећао током председничке кампање, али га нико није озбиљно схватио. Сада показује колико штете може један човек да уради под условом да има моћ и неке веома лоше неспоразуме у вези са тиме како економија функционише”, изјавио је за РТ Џефри Такер из Америчког института за економска истраживања. Трговина између земаља је ситуација у којој сви добијају, док је Трамп третира као игру победника и губитника, рекао је он.
"Царине су средство осиромашења за све,."
“Нација није само један посао са билансом стања. Читава ствар је смешна. Али изгледа да нико не може доћи до њега да то објасни “, рекао је он за РТ. Трампов циљ да америчке трговинске дефиците претвори у вишкове је "апсолутно неконзистентан са статусом долара као светске резервне валуте", додао је Такер. Штавише, Американци на крају плаћају царине, а не земље које су циљане.
Према Гуптином мишљењу, ултиматум сугерише да Трамп није добор сигуран у победу у исцрпном трговинском рату с Кином, те да можда покушава да организује начин директни разговор са Ксикем како би се договорили пре избора 2020. године.
"На крају крајева, Кина има знатно више добити него би изгубила од решавања трговинског сукоба", рекао је Гупта.
"Бити земља која се ласерски фокусира на своје интересе, а не на његове притужбе, за разлику од САД, уверен сам да ће Пекинг сести за сто господина Трампа и његовог тима, те уложити добре напоре за решавање напетости."
Да ли ће напор добре воље бити довољан, остаје да се види.