РТ: Савезници или ривали? Помпео дошао у Индију са врећом понуда „слободе“ које се не одбијају

26-06-2019 07:22:20 | | фото: © AFP / MONEY SHARMA / RT/ vostok.rs |


Високи амерички дипломата слетео је у Њу Делхи, са циљем да изврши притисак на индијску владу да не набљавља руске ПВО системе С-400 и кинеску "Хуавеј" мобилну технологију у корист "бољих" војних и трговинских споразума са Вашингтоном.

Ширење сарадње у областима енергетике, авијације, космоса и одбране биће на врху дневног реда државног секретара Мајка Помпеа током његове тродневне посете Индији, саопштио је Стејт департмент, у тренутку када је његов шеф слетео у Њу Делхи.


Очекује се да ће Помпео извршити притисак на Индију по низу питања, укључујући споразум о ракетној одбрани са Русијом у вези система С-400, куповине иранске и венецуеланске нафте, као и ограничавање приступа кинеском "Хуавеју" огромном јужноазијском тржишту које Вашингтон жудно жели да зазуме.


Међутим, док Помпео доноси торбу пуну америчких ствари за дискусиони сто, Индија је у последњих неколико месеци јасно ставила до знања да се неће поклонити притиску САД-а на рачун сопствених стратешких циљева, без обзира колико примамљиве понуде могу бити.


"Демократска" војна технологија

Упркос тешким речима из Вашингтона, влада Нарендре Модија и даље очекује да неће бити обухваћена санкцијама у складу са Законом о супростављању противницима САД-а санкцијама (ЦААТСА), којим су САД више пута запретиле, односно, да ће увести санкције ако Њу Делхи настави са својом куповином руских ПВО система у вредности од пет милијарди долара.

Вашингтон је спреман да као шаргарепу, понуди Индији неке од својих војних технологија - "Патриот" и "ТХААД" ракетне системе, као алтернативу за руске. САД такође желе да продају борбене авионе Индији, од Боинговог "Ф / А-18" и Локид Мартиновог "Ф-21" (надоградња Ф-16) до потенцијално чак и Ф-35 борбених авиона. Индији је прошле године додељен статус "1" Стратешког одобрења за трговину, што омогућава слободан приступ одређеним НАТО одбрамбеним технологијама.

"Осигурати" 5G мрежu

Од Модијеве владе се такође очекује да ће бранити учешће "Хуавеја" у развоју пете генерације мобилне мреже у Индији, упркос глобалном напору Вашингтона да ограничи доминацију кинеске фирме у 5G технолошком сектору, под прилично ироничним "шпијунским" изговором.

Председник Доналд Трaмп, који је забранио "Хуавеjове" производе и забранио америчким компанијама да тргују софтвером и компонентама са кинеском компанијом, није крио да САД желе да осигурају лидерство у 5G технологији, а Индија са популацијом од око 1,4 милијарде људи изгледа као идеално место за почетак.

Гас "слободе", уље и атом

Очекује се да ће Помпео на свом путовању уверавати Индију да крене са куповином нафте и гаса из САД-а како би се смањила зависност од венецуеланске и иранске нафте, док Вашингтон наставља да проводи политику санкција ради промене режима у тим земљама.


Помпео се такође нада да ће се САД на крају такмичити са Русијом у цивилној нуклеарној сфери, иако су америчке компаније до сада нерадо учествовале у таквим пројектима - делом због строгих закона Индије о обавезама добављача реактора у случају катастрофа.
"Поштена" трговина
Посета Помпеа ће отворити пут билатералним разговорима између Трампа и Модија касније током седмице на састанку Г20 у Јапану. Трамп, који је у више наврата критиковао Индију због одбијања да одобри америчким компанијама слободан приступ својим тржиштима, недавно је суспендовао учешће Индије у програму Општег система преференцијала, који је омогућио Њу Делхију да извози преко пет милијарди долара робе у САД без царине. Он је такође увео царине за челик и алуминијум. Индија је узвратила наметањем реципрочних царина за неколико десетина америчких производа.

Извор:Восток/РТ