РТ: Савезници или ривали? Помпео дошао у Индију са врећом понуда „слободе“ које се не одбијају
Високи амерички дипломата слетео је у Њу Делхи, са циљем да изврши притисак на индијску владу да не набљавља руске ПВО системе С-400 и кинеску "Хуавеј" мобилну технологију у корист "бољих" војних и трговинских споразума са Вашингтоном.
Ширење сарадње у областима енергетике, авијације, космоса и одбране биће на врху дневног реда државног секретара Мајка Помпеа током његове тродневне посете Индији, саопштио је Стејт департмент, у тренутку када је његов шеф слетео у Њу Делхи.
Очекује се да ће Помпео извршити притисак на Индију по низу питања, укључујући споразум о ракетној одбрани са Русијом у вези система С-400, куповине иранске и венецуеланске нафте, као и ограничавање приступа кинеском "Хуавеју" огромном јужноазијском тржишту које Вашингтон жудно жели да зазуме.
U.S. Secretary of State Mike Pompeo Arrives in India Amid Trade Tensions https://t.co/Bxmh3g3uwe pic.twitter.com/ba3D6ZhMZz
— ITV Gold (@ITVGold) June 25, 2019
Међутим, док Помпео доноси торбу пуну америчких ствари за дискусиони сто, Индија је у последњих неколико месеци јасно ставила до знања да се неће поклонити притиску САД-а на рачун сопствених стратешких циљева, без обзира колико примамљиве понуде могу бити.
"Демократска" војна технологија
Упркос тешким речима из Вашингтона, влада Нарендре Модија и даље очекује да неће бити обухваћена санкцијама у складу са Законом о супростављању противницима САД-а санкцијама (ЦААТСА), којим су САД више пута запретиле, односно, да ће увести санкције ако Њу Делхи настави са својом куповином руских ПВО система у вредности од пет милијарди долара.
"Осигурати" 5G мрежu
Од Модијеве владе се такође очекује да ће бранити учешће "Хуавеја" у развоју пете генерације мобилне мреже у Индији, упркос глобалном напору Вашингтона да ограничи доминацију кинеске фирме у 5G технолошком сектору, под прилично ироничним "шпијунским" изговором.
Гас "слободе", уље и атом
Очекује се да ће Помпео на свом путовању уверавати Индију да крене са куповином нафте и гаса из САД-а како би се смањила зависност од венецуеланске и иранске нафте, док Вашингтон наставља да проводи политику санкција ради промене режима у тим земљама.
Demonstrators, some holding signs reading "No war with Iran," gathered to protest U.S. Secretary of State Mike Pompeo's visit to India pic.twitter.com/ebB5vWPz5w
— TicToc by Bloomberg (@tictoc) June 25, 2019
Помпео се такође нада да ће се САД на крају такмичити са Русијом у цивилној нуклеарној сфери, иако су америчке компаније до сада нерадо учествовале у таквим пројектима - делом због строгих закона Индије о обавезама добављача реактора у случају катастрофа.
Извор:Восток/РТ