РТ: Док се Иран удаљава од Нуклеарног споразума, шта је следеће?
Борећи се против америчких санкција и неактивности Европе у трговини, Иран појачава обогаћивање уранијума. Колико ће Техеран далеко ићи како би извршио притисак на Запад и како ће европљани одговорити?
Заједнички свеобухватни акциони план из 2015. године (ЈЦПОА или Нуклеарни споразум) поставио је максимум за обогаћивање уранијума на 3,67%. Техеран је у понедељак прешао границу, а портпарол националне нуклеарне агенције објавио је да је достигнут ниво од 4,5 посто, те да се размотра повећање обогаћивања уранијума од 20 посто. Инспектори Међународне агенције за атомску енергију потврдили су ову вест касније у понедељак.
Шта Иран може учинити са 20% обогаћеног уранијума?
Сједињене Америчке Државе су прошле године санкционисале иранску економију када су се једнострано повукле из ЈЦПОА-а, а државни секретар Мајк Помпео је одговорио на најновије повећање обогаћивања уранијума обећањем о "даљњој изолацији и санкцијама". Британија и Немачка су упозориле Иран да обустави своје кораке ка изласку из Споразума, док је француски председник Емануел Макрон позвао Техеран да "настави дијалог", али је запретио неспецифичним "последицама" ако се обогаћивање настави.
Iran’s latest expansion of its nuclear program will lead to further isolation and sanctions. Nations should restore the longstanding standard of no enrichment for Iran’s nuclear program. Iran’s regime, armed with nuclear weapons, would pose an even greater danger to the world.
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) July 7, 2019
Они вероватно неће “санкционисати Иран”, рекао је Хероук за РТ.
“Мислим да ЕУ признаје да Иран тренутно није проблем, да је то заправо Доналд Трамп и његова администрација. Имали смо споразум који функционише, Доналд Трамп га је у основи здробио."
Европски лидери би требало да "ставе већи притисак на САД како би постигли договор", рекао је Удо Стајнбах, бивши директор немачког Института за блискоисточне студије.
"Што се дуже ово одвија, што дуже имао америчке санкције и ескалацију иранских претњи, то се ЕУ више креће према положају Сједињених Америчких Држава", додао је он.
Хоће ли Иран ићи до краја?
"Вероватно", рекао је Хероук. Имајући у виду недавне војне тензије између Ирана и САД-а, заједно са неумољивом применом санкција од стране Трампове администрације, Иран треба само да погледа на исток да види користи од поседовања бомбе.
"Када се једном придружите нуклеарном клубу, третирате се озбиљније."
Према мишљењу већине стручњака, укључујући и Хероука, Иран би теоретски могао имати нуклеарно оружје у року од годину дана.