РТ: Магнетно поље Земље, од виталног значаја за живот, могло би бити у опасности од „језгра које цури“

13-07-2019 10:59:09 | | фото: © Pixabay / Bela Geletneky / RT/ vostok.rs |


Научници који проучавају Земљино језгро, које је витално за заштиту од опасних високоенергетских честица из космоса, верују да не само цури, већ да се то дешава око 2,5 милијарде година.

Иако је узрок цурења непознат, као и последице за Земљино магнетно поље, чини се да су научници решили деценијску дебату о томе да ли су Земљинојезгро и његов омотач материјал или не.

Језгро је састављено од гвожђа и никла, и са елементима као што су платина, злато и волфрам. Температура је 5.000 степени Целзијуса, а многи верују да је оно одговорно за до 50 процената вулканске топлоте која се ослобађа широм планете.

Истраживачи, са француских, канадских, америчких и аустралијских универзитета, пронашли су нове планине и стене на површини Земље са изотопима волфрама који се обично налазе у спољном језгру, али не даље. Као резултат тога, тим је става да је ерупција из омотача језгра довела материјал језгра на површину. Није било доказа о цурењу пре овог недавног открића.


Импликације истраживања су још увек нејасне. Међутим, ми знамо да је крути део језгра одговоран за Земљину магнетосферу која нас штити од најгорих честица које круже космосом. Научници верују да се текући део језгра полако учвршћује и ово најновије истраживање може пружити јединствен увид у еволуцију Земљиног језгра као и за настанак наше све важније магнетосфере.

Истраживање је недавно објављено у "Геохемикал перспектив летерс".