Градоначелник Новог Сада примио стипендисте НИС-а са универзитета у Руској Федерацији
Градоначелник Новог Сада, Милош Вучевић, приредио је у Градској кући у Новом Саду свечани пријем за стипедисте компаније НИС који студирају или су своје студије завршили у Руској Федерацији. Стипендисте је, поред градоначелника Новог Сада, примио и Вадим Смирнов, заменик генералног директора НИС-а.
Пријем је уприличен за студенте који су пореклом из Новог Сада, а који су добили шансу да се путем стипендија НИС-а, кроз корпоративни програм „Енергија знања“, школују у иностранству и након школовања своју каријеру започну у једној од највећих компанија у Србији.
Данас у Градској кући показујемо пример добре праксе кроз синхронизовано функционисање образовања и привреде. Дешавају се промене на боље, јер „наша памет“ више не одлази у друге државе, већ захваљујући подршци привреде и нашег Универзитета у Новом Саду, најбољи студенти завршавају најпрестижније факултете у иностранству и враћају се у Србију, у Нови Сад, да раде. Сада заједно са компанијом НИС и Технолошким факултетом у Новом Саду, представљамо четворо од 18 студената, које је ове школске године стипендирао НИС и који су се школовали на више универзитета у Руској Федерацији. Честитам им на успеху и на томе што ће, као Новосађани, остати да раде у свом граду по завршетку студија. Поносни смо на наше суграђане и желимо да видимо још више наше омладине да се школује на најбољим факултетима у свету, и да затим долазе у Србију да живе и раде. Они су гарант да ће овај град и држава имати сигурнију и извеснију будућност, рекао је градоначелник Милош Вучевић и похвалио сарадњу са компанијом НИС и са Технолошким факултетом, са којим Град Нови Сад има одличну сарадњу и на пољу привлачења инвестиција.
Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада, фото: НИС
Компанија НИС, путем програма „Енергија знања“, стипендира студенте у Србији и Руској Федерацији. Кроз програм стипендирања до сада је прошло преко 90 студената, од чега је за студирање на престижним руским универзитетима додељено 30 стипендија. Прва генерација НИС стипендиста у Руској Федерацији дипломирала је прошле године и њих осморо су већ део НИС-овог тима. Ове године дипломирало је још 18 НИС стипендиста и осим шесторо који школовање настављају на мастер студијама у Русији, остали од септембра почињу да раде. Сви стипендисти НИС-а након завршетка основних или мастер студија добијају запослење у компанији.
Емир Татић, стипендиста компаније НИС, који је дипломирао на Руском државном универзитету за нафту и гас „И. М. Губкин“ навео је да му је НИС му је обезбедио основне студије, затим и стипендију за магистарске студије у Русији, а после тога и радно место, као и за све стипендисте са којима је започео школовање.
„Веома сам почаствован што данас могу да говорим испред свих феноменалних 18 бивших колега студената, будућих колега у НИС-у. Стипендију смо добили кроз НИС-ов програм Енергија знања и пре пет година, са непуних 19 година смо кренули на пут у Москву, без знања руског језика. Веома сам задовољан и почаствован што ћу искуство и знање које сам прикупио током студија у Русији да применим за унапређење свог родног града, Новог Сада“, изјавио је Емил Татић.
Емил Татић, стипендиста НИС-а, фото: НИС
Милена Ђорђевић и Емил Татић су стипендисти НИС-а који су ове године дипломирали на Руском државном универзитету за нафту и гас „И. М. Губкин“, на Факултету „Нафтно и гасно инжењерство“. Милена своју каријеру од јесени започиње у НИС-у, док Емилу компанија наставља да стипендира мастер студије на Тјумењском државном универзитету, као једном од најбољих студената изабраних за наставак школовања од стране компаније Газпром њефт.
Јована Милић је стипендиста НИС-а која је ове године дипломирала на Санктпетербуршком рударском универзитету, на Факултету „Нафтно и гасно инжењерство“. Компанија НИС јој је обезбедила стипендију за наставак школовања на мастер студијама на овом универзитету, као једном од најбољих србских студената изабраних од стране универзитета.
Немањи Ћулибрку стипендија је додељена у 2018/2019. школској години и обухвата трећу и четврту годину основних академских студија на Националном истраживачком државном Нижегородском универзитету „Н. И. Лобачевски“, на Хемијском факултету, смер Катедра за хемију нафте. Немања је студије започео на Технолошком факултету у Новом Саду, који је уз посредовање компаније НИС и програма „Енергија знања“ потписао Меморандум о сарадњи са Хемијским факултетом Универзитета Лобачевског из Нижњег Новгорода.