Осам чињеница о Дербенту, једном од најстаријих градова на свету
Дербент је врло необичан руски град, у коме етнички гледано практично и нема Руса. Град има најстарију тврђаву и џамију у земљи, где се, како легенда гласи, могао чути Алахов глас.
1. Основан је у шестом веку пре нове ере, на југу Русије, у републици Дагестан. Донедавно је био најстарији град у Русији, а после сједињења са Кримом 2014. године ту перјаницу је преузео Керч, који је основан у седмом веку пре нове ере. Становници Дербента, додуше, сматрају да је њихов град стар 5.000 година.
Музеј „Утврђење Нарин Кала“ (део Дербентског државног историјско-архитектонског и уметничког завичајног музеја) у граду Дербенту, Република Дагестан.
Владимир Вјаткин/Sputnik2. У древна времена Дербент је био познат као „Каспијска капија“. Захваљујући идеалном стратешком положају на Каспијској обали, у теснацу између планине и мора, служио је као кључно место за заштиту „цивилизоване Персијске империје“ од „дивљих варварских хорди са севера“.
3. Током своје вишевековне историје Дербент је видео многе инвазије, на десетине пута је прелазио из једних руку у друге. Њиме су владали Персијанци, Арапи, Турци и Монголи. Од 1813. године припада Русији.
Учесници Фестивала националних култура и филијала народа Дагестана на Тргу слободе у оквиру прославе 2000-годишњице Дербента.
Алексеј Филипов/Sputnik4. Дербент је најстарија тврђава у Русији. Тврђаву Нарин Кала („Сунчана тврђава“ на туранским језицима) основали су Персијанци у шестом веку, када је ова територија била под влашћу Сасанидског царства. Једно од најупечатљивијих места је такозвана „Капија Судњег дана“. То су остаци сакралног исламског објекта за ритуале. Подигнута је у 10-11. веку. Сматрало се да су то врата у други свет. Средњовековни мистичари су били убеђени да се ту може чути Алахов глас.
5. Поједини истраживачи сматрају да се и најстарији хришћански храм такође налази у Дербенту, на територији тврђаве Нарин Кала, и да потиче из 4. века. Та теорија, међутим, није потврђена и захтева додатна археолошка истраживања.
6. Џамија Џума у Дербенту је најстарија у Русији, а такође на територији бившег Совјетског Савеза. Подигнута је 734. године након што је Омејадски калифат заузео град, и постала је један од главних центара ширења ислама у савременој Русији. У питању је шиитска џамија, али и сунити долазе у њу долазе да се моле.
7. Данас је међу житељима Дербента заступљено преко 60 националности. Звучи необично, али у укупном броју становника (124.000) Руси чине само 3,5%. Најбројнији етнос су Лезгини (33%), Азербејџанци (32%) и Табасаранци (15%)
Учесници Фестивала националних култура и филијала народа Дагестана на Тргу слободе у оквиру прославе 2000-годишњице Дербента.
Алексеј Филипов/Sputnik8. Дербент је најјужнији град Русије. Налази се близу границе са Азербејџаном. Јесен је овде топла, зима кратка и блага, а само Каспијско море спасава овдашње житеље од неподношљивих летњих врућина.
Борис Јегоиров / Russia beyond