РТ: Какав би могао бити одговор Русије на тестирање забрањених ракета од стране САД-а*
Русија је саопштила да неће седети скрштених руку након што су САД тестирале ракету која је забрањена Споразумом о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Као одговор, Москва има кеца у рукаву и неће требати да улази у трку наоружањем у стилу Хладног рата, наводе војни аналитичари за РТ.
Вашингтон који више није везан кључним Споразумом, након што га је једнострано напустио, недавно је тестирао копнену верзију своје крстареће ракете "Томахавк".
У петак је председник Владимир Путин рекао да се не залаже за свеопшту трку у наоружању, али је наредио војсци да процени и пронађе реципрочне одговоре. Стога, шта Русија онда вероватно има на располагању како би се супротставила новонасталој претњи?
Виктор Мураховски, војни аналитичар и официр у пензији, подсећа да је постоји низ оружја чије су способности намерно смањене да би се испунили захтеви из Споразума, а којим су забрањене ракете домета од 500 до 1000 км (кратког домета) и од 1.000 до 5.500 км (средњег домета).
Ракетни систем "Искандер", фото: РИА Новости
То би у суштини значило да се домет пројектила може повећати.
Ово је најјефтиније, најефикасније и истовремено асиметрично решење.
Ракета "Калибар", фото: РИА Новости / Министарство одбране
Михаил Ходаренок, пензионисани пуковник снага ПВО, каже да би Русија такође могла да покуша да обнови тактичке ракетне јединице које су се раније раформирале у оквиру Споразума.
„Поред тога Русија ће у блиској будућности обелоданити о новом ракетном систему са крстарећим ракетама копненог базирања на копну“, додаје Ходанерок.
Извор:Восток/РТ