РТ: Идеална претеча живота пронађена на Сатурновом месецу, наводе научници

04-10-2019 06:23:46 | | Илустрација сонде на Енцеладусу, Фото: © Reuters / NASA / J |


Дубоко под смрзнутим првобитним океанима, Сатурнов месец Енцеладус би могао крити основу за живот, показала су недавна истраживања. Откриће поставља нова узбудљива питања о томе да ли је човечанство само у космосу.

Испитајући огромне количине података које је преносила НАСА-ина сонда "Касини", истраживачи су открили да Енцеладус емитује „нове врсте органских једињења“ у леденим стубоима избаченим из подземних океана. Супстанце би могле да буду „идеалном претечом“ за „синтезу биолошки релевантних органских једињења“, укључујући аминокиселине, које сачињавају протеине и играју важну улогу у животу онаквог каквог га познају земљани.

Открића су објављена у студији у среду у часопису "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society".

Истраживачи тврде да су хидротермални отвори испод Енцеладусових океана одговорни за потискивање једињења у ледене токове које је анализирао "Касини", те наводе, да ако ти отвори делују по принципима сличним онима на Земљи, да би на крају могли да претворе хемикалије у аминокиселине.

"Још не знамо да ли су потребне аминокиселине за живот изван Земље, али проналазак молекула који формирају аминокиселине је важан део слагалице", рекао је Нозаир Хаваја који је водио истраживачки тим у саопштењу за медије.

"Ако су услови прави, ови молекули који долазе из дубоког океана Енцеладуса могли би бити на истом путу реакције као што то видимо овде на Земљи".


Иако је готово 20-годишња мисија сонде "Касини" завршила 2017. године, када је НАСА угурала сонду у атмосферу Сатурна у „великом финалу“ осмишљеном да прикупи што више нових информација, научници ће проучити податке које је прикупила у деценијама које долазе.

Извор:Восток/РТ