Налазите се на страници > Почетна
> Блог > РТ: Русија постаје глобални посредник док се САД понашају као реметилац - бивши министар спољних послова Шпаније
РТ: Русија постаје глобални посредник док се САД понашају као реметилац - бивши министар спољних послова Шпаније
Русија, коју Запад већ дуго доживљава као претњу међународној стабилности, доказала се да је гарант безбедности, изјавила је бивши министар спољних послова Шпаније Ана Паласио, те додала да су се САД претвориле у глобалног рушитеља.
Паласио, који је такође радила као потпредседник и генерални саветник групе Светске банке, упозорила је да западне политичке елите Русију перципирају као „реметиоца“ која својим потезима покушава „да осујети планове Запада“. Иако је такав поглед на Москву преовлађујући и у Европи и широм западног естаблишмента откад је у Украјини 2014. године избила криза, крајње је време да се тај приступ преиспита, наводи Ана Паласио.
Бивши званичник је напоменула да се чини да су се дугогодишњи дипломатски напори Москве коначно исплатили, пошто је украјински председник Владимир Зеленски најавио подршку Кијева споразуму о изборима у одвојеним источним регионима земље, чији је циљ да им се на крају додели посебан статус - нешто за шта се Русија одавно залаже. Слично томе, у септембру је у УН-у завршено формирање Уставног одбора са 150 чланова за Сирију - тело које је први пут предложено на мировној конференцији којој је домаћин 2018. године била Русија.
Извор:Восток/РТ
Најновији одговор Москве на напад на саудијске нафтне објекте такође је представља као „потенцијалног гаранта регионалне стабилности“, сматра Паласијева, поздрављајући Русију због њене намере да сарађује са свим странама у региону усред појачаних тензија између Ријада и Техерана.
Паласијева упозорава да се политика Вашингтона трансформише у улогу претње глобалној стабилности. Додала је да перцепција САД-а као „примарне статус кво силе“ није ништа друго него „сила навике“, јер САД у последње време показују „никакву склоност ка вођењу“.
Она је осудила одлуке америчког председника Доналда Трампа да се повуче из значајног Нуклеарног споразума с Ираном из 2015. године и Париског климатског споразума из 2016. године, рекавши да се „готрово исто понашању као реметиоци“.
Била је, међутим, много опрезнија у својој процени улоге Европе у међународним односима. Не критикујући, шпански политичар и даље додељује старом континенту улогу не независне водеће силе, већ „системског посредника“.
С тим у вези, бивши главни дипломата Шпаније апелује на европске лидере да још једном преиспитају своје приступе „да размотре све потенцијалне последице споразума које су посредовали у промењивом глобалном поретку“ и „да тачно знају коме [њихови] напори служе“.
С тим у вези, бивши главни дипломата Шпаније апелује на европске лидере да још једном преиспитају своје приступе „да размотре све потенцијалне последице споразума које су посредовали у промењивом глобалном поретку“ и „да тачно знају коме [њихови] напори служе“.
Извор:Восток/РТ