РТ: Објављени документи о првој совјетској атомској бомби
Након што су САД августа 1945. бациле атомске бомбе на Хирошиму и Нагасаки, СССР је морао да развије сопствену ради одржавања паритета. Декласификовани документи дају поглед на то како је сложени задатак постигнут четири године касније.
Прва совјетска прва атомска бомба, РДС-1 или "Перваја Молнија", успешно је тестирана 29. августа 1949. године код града Семипалатинса у Совјетској Републици Казахстан. Досијеи, које је објавила руска нуклеарна агенција "Росатом", садрже фотографије оружја док је још било у развоју.
Амбициозни пројекат постао је права трка за време совјетских нуклеарних научника, који не само да су морали да се придржавају строгог рока владе Јосипа Стаљина, већ су посао обављали у условима апсолутне тајности.
Чак је и државно наређење за развој прве совјетске атомске бомбе из јуна 1946. године, које се налази међу објављеним документима, било својеврсна шифра.
Куцани текст на три странице одредио је директору грађевинског бироа бр. 11 (ЦБ-11), Павла Зернова, да створи „млазни мотор Ц (РДС)“ у две верзије „уз употребу тешког горива (Ц-1) и лаког горива (Ц-2) “под надзором Лабораторија бр. 2 Совјетске академије наука.
За неке, могло се чинити да наредба уопште није имала никакве везе с нуклеарним оружјем, али "млазни мотор Ц" заправо значи нуклеарну бомбу са тешким горивом (Ц-1) и лаким горивом (Ц-2) - оружје од плутонијума и уранијума.
Научници, који су сваког месеца извештавали владу о напретку бомбе, у документу су помиљани само иницијалима њихових имена и презимена, те су накнадно додавани ручно.
Остатак од 45 декласификованих докумената даје увид на различите фазе војног нуклеарног програма, што је постало право благо за истраживаче за проучавање совјетског периода или историје атомске индустрије.
Међу документима налази се и шема о томе како су авиони са мерним инструментима, фото и видео опремом били постављени у ваздуху како би се прикупили максимални подаци о тесту бомбеРДС-11946. године.
Извор:Восток/РТ