Генерал Макензи: У Сребреници није било геноцида

25-10-2019 07:42:31 | | Мекензи на аеродрому у Сарајеву 20.06.1992., Фото: © MORTON |

У Сребреници није почињен геноцид, јер онај ко има намеру да спроведе такав злочин побије и све жене, како не би могла да се настави природна репродукција становништва, изјавио је генерал Луис Макензи.


Генерал Луис Макензи, који је био командант сектора Сарајево у оквиру Унпрофора 1992. године, је на предавању "Осврт на србско-канадске односе и савезничке везе" на Филолошком факултету у Београду рекао да су због деловања лобиста и пи-ар агенција Срби означени као једини кривци у ратовима на простору бивше СФРЈ.


Макензи je подсетио на храброст и значајну улогу српске војске у Првом светском рату.

Затим је студентима испричао историјат Мировне мисије УН, да би потом дао своје виђење онога што се дешавало током његовог боравка у БиХ у коју је стигао 13. марта 1992. године.

Подсетио је на оно што се збивало у Медачком џепу, допремању хуманитарне помоћи, о разлозима због којих на врхунцу каријере дао отказ.

Порука једног генерала јесте да "у ратовима треба да постоји и добар лоби који ће бранити ваше интересе, који ће бити ваша одбрана".

После Макензијевог предавања, декан Филолошког факултета Љиљана Марковић и Брајан Малруни потписали су споразум о сарадњи између Филолошког факултета и Института за јавну управу Брајан Малруни.

Споразум подразумева стипендирање и размену студената, размену професора и заједничка истраживања.

Сличан споразум потписан је и са Медицинским факултетом.

Иначе, Брајан Малруни био је осамнаести премијер Канаде, а са супругом Милицом Милом Пивнички сакупио је средства и изградио институт.

Предавачи на основним студијама ће бити, обећавају оснивачи, генерални секретар УН, директори ММФ-а и Светске банке

Помоћник министра просвете Бојан Тубић сматра да потписан документ младима даје изузетну прилику да од врхунских стручњака уче оно што их интересује, те да ће ресорно Министарство увек подржати сваку добру иницијативу.

Предавање су организовали Министартсво спољних послова Републике Србије и Амбасада Канаде у Србији у сарадњи са Филолошким факултетом Универзитета у Београду.

РТС, ТАНЈУГ