РТ: Звук Земље у који удара соларна олуја прогониће ваше снове
ЕСА (Европска космичка агенција) је искористила четири космичке летелице у орбити које су познате под називом "кластерска мисија" како би претворила ЕМ (електромагнетно зрачење) из соларних олуја које пада на нашу атмосферу у звук, а резултати ће вероватно прогонити ваше снове још неко време.
Магнетосфера, магнетно поље које ствара земљино истопљено језгро, делује као штит за који се мисли да нас штити од топлоте, зрачењем ношеним сунчевим ветром.
Научници су по први пут снимили како звучи када се те наелектрисане честице одбију од штита магнетосфере и обруше на долазне честице иза њих, стварајући магнетоакустичне таласе.Резултати звуче као касне ноћне море. Непотребно је рећи да ће неки слушаоци ову „космичку музику“ сматрати помало узнемирујућом.
ЕСА је забележила укупно шест соларних олуја и током процеса открила да су таласи соларних олуја много сложенији него што се раније мислило.
„Наше истраживање открива да соларне олује дубоко модификују регион форшока (такозвана фаза „припреме“ главног земљотреса)“, рекла је физичар Лусил Турк са Универзитета у Хелсинкију у Финској, која је предводила међународни тим истраживача.
„Као да олуја мења баланс форшока.“
Соларни ветрови дувају након велике магнетне ерупције која се дешава на површини Сунца, а такође стварају ауроре, попут аурора бореалис, у магнетно визуелној представи.
У нормалним, "мирним" условима, магнетосфера производи сигнал ниске фреквенције.
Наредна мисија ЕСА-е са соларним орбитером, која би требало да почне у фебруару 2020. године, помоћи ће бољем разумевању услова који стварају такве космичке дисхармоније у простору изнад наше планете.
Открића тима објављена су у новом раду у часопису "Геофизикал рисирч летерс".