Сва лица зиме на сликама руских уметника
Када видите ове слике, вероватно ће вам постати јасно зашто сликари воле снежне пејзаже и зимске забаве.
1. Аркадиј Пластов: Први снег
Представник соцреализма Пластов насликао је велики број дела на теме из сеоског живота. На овој слици приказао је дечју радост због првог снега.
2. Иван Шишкин: Зима
Један од највећих руских пејзажиста 19. века познат је по слици „Јутро у боровој шуми” са медведићима који се играју на обореним стаблима (слика се, иначе, налази на омоту познатих руских чоколадних бомбона). Док је овај његов спокојни зимски пејзаж импресиван због хиперреализма и много говори о аутору.
3. Алексеј Саврасов: Зима
Саврасов је познат пре свега по свом ремек-делу „Гачци долетеше”, које приказује рано пролеће и отапање снега. А на овој слици гачци су сигурно већ одлетели и неће се ускоро вратити.
4. Константин Јуон. Чаробница-зима
Овај уметник је посебно волео градске зимске пејзаже, често је сликао цркве и манастире покривене снегом, као и жанр-сцене. На овој готово бројгеловској слици можете видети и санкање и коње који вуку саонице, и грудвање, и веселе игре у снегу. Многи руску ђаци у школи добијају задатак да опишу шта се дешава на овој слици, да наслуте о чему размишљају и како се осећају људи по овом зимском дану.
5. Аполинариј Васњецов: Московски кремљ
Сликари браћа Васњецов били су мајстори у приказивању бајковитих и историјских сижеа. Овако је Аполинариј замишљао древну дрвену тврђаву (кремљ) у Москви. (Сазнајте и када се појавио камени кремљ и колико је трансформација претрпео до данас.)
6. Архип Куинџи: Одсјај месечине у шуми. Зима
Куинџи је био мајстор светлости и сенке. Између осталог, непоновљиво је умео да прикаже одсјај месечине. Погледајте какав је чудесан пејзаж створио од обичне зимске ноћи.
7. Игор Грабар: Зимско јутро
Грабар је један од првих руских сликара који је користио технику поентилизма (погледајте каквим кратким потезима је насликао ову шуму). Он своје дрвеће покрива плавичасто белим снегом, при чему као да видимо треперење сваке пахуље.
8. Исак Левитан: Село. Зима
Омиљени сиже на Левитановим сликама су ражана поља под жарким летњим сунцем. Али у свом стваралаштву он није заобишао ни зиму. Код њега она је суморна и сетна и одражава познату песничку метафору према којој је природа зими мртва, као и људска душа.
9. Борис Кустодијев: Масленица
Руски зимски пејзаж није потпун без теме Масленице. То је велики и радостан празник који обележава крај зиме. А Кустодијев је био мајстор у приказивању народног весеља.
10. Василиј Суриков: Заузимање снежне тврђаве
У овој народној игри у 19. веку учествовали су младићи. Делили су се у два тима, градили утврђење од снега и освајали га у нападу грудвама. Ова популарна забава у Русији била је уобичајена за Масленицу и посебно омиљена у Сибиру, где ју је уметник и доживео у детињству.
Russia beyond