РТ: Индија успешно лансирала телекомуникациони сателит
У својој првој космичкој мисији ове године, Индија је послала свој ГСАТ-30 комуникациони сателит у орбиту, где ће заменити стари. Лансирање је прошло без проблема.
Индијска организација за космичка истраживања (ИСРО) објавила је рано у петак да је космичка летелица без икаквих проблема стигла на орбиту. Лансирање је изведено у Француској Гвајани у сарадњи са ваздухопловном фирмом "Арианспејс" са седиштем у Француској, која је обезбедила своју ракету "Ариана 5" за мисију.
India's communication satellite #GSAT30 was successfully launched into a Geosynchronous Transfer Orbit by #Ariane5 #VA251.
— ISRO (@isro) January 16, 2020
Thanks for your support !!!
For details please visit: https://t.co/FveT3dGuo6
Image Courtesy: Arianespace pic.twitter.com/67csn0zZq7
#Ariane5 Flight carrying #GSAT30 & EUTELSAT Konnect lifts offfrom French Guiana#GSAT30 is a Communication Satellite & will be extensively used for DTH, VSAT networks,Television uplinking & Teleport services
— Sh@lini B@jpai (@sbajpai2811) January 17, 2020
Kudos to team #ISRO for this great Missionpic.twitter.com/jyAvh2eR6b
"Коришћењем ГСАТ-30, ИСРО ће још једном подстаћи коришћење космоса како би помогао премошћивању дигиталног јаза на индијском потконтиненту као део свог амбициозног космичког програма“, наводи се у саопштењу портпарола компаније"Арианспејс".
фото:ИСРО
Сателит ГСАТ-30, тежак 3.357 kg, замениће сателит ИНСАТ-4А, пружајући индијском копну и његовим острвским територијама проширено покривање фреквенција Ku-опсега, који се, између осталог, користи за сателитску телевизију, као и ширење покривености C-опсегом на великим ширинама Персијског залива и другде у Азији.
„Омогућиће директне телевизијске услуге, дигитално прикупљање вести, а Кu-опсег ће пружити комуникационе услуге на индијском копну“, рекао је председник ИСРО-а Каиласавадиво Сиван.
Нови сателит има петнаестогодишњи животни век, надмашујући рок трајања од 12 година стелита ИНСАТ-4А, а који је прошао пре готово две године, стварајући болну потребу за сателитом ГСАТ-30.
фото:ИСРО
Индија има велике планове за космичка путовања 2020. године, с тим да ће земља покренути и своју трећу мисију истраживања Месеца у новембру. Претходни подухват пропао је прошле године након што је контрола мисије изгубила контакт са сондом "Чандрајан 2".
Извор:Восток/РТ