РТ: „Западни идеолози ће полудети“: Путин оставља отворена врата да се поново кандидује за председника

11-03-2020 09:24:00 | | фото: © РИА Новости / Кирилл Каллиников/ vostok.rs |


Путинов говор у руском парламенту чинио се једним од његових најискренијих. Навео је да је стабилно вођство добро за неку земљу у бурним временима, али да ли то значи да ћемо га заиста видети на власти и после 2024. године.

Путин је рекао да ће тражити нови мандат кад му истекне тренутни "само ако то одобри Уставни суд и ако грађани подрже такав предлог", када 22. априла гласају на референдуму о амандманима на Устав.


На ово питање се осврнуо током обраћања у парламенту након што је посланик и прва жена у космосу, Валентине Терјешкова, позвала да му се мандат поништи како би имао право на још два мандата пре него што подлегне новим ограничењима, предвиђеним амандманима.

Измене Устава, између осталог, укључују прерасподелу неких овлашћења са председника на парламент, забрану државним званичницима да имају страно држављанство и одређивање минималне зараде изнад основне животне цене.

„Троловање Запада“

Путин је тренутно у свом четвртом мандату на месту руског председника, али није прекршио одредбе Устава да би то учинио. Био је шеф државе прво између 2000. и 2008. године, а затим је наредне четири године прешао на место премијера. Затим се успешно кандидовао за председника 2012. године и од тада је на функцији председника.



Према важећем руском Уставу, председник је ограничен на два узастопна мандата, а да ли ће Путин тражити још један мандат годинама је интригирао руске и стране политичке аналитичаре. Било је много оних у Русији и иностранству, који су његову власт осуђивали као „режим“ и желели да оде са власти, али било је и доста оних који су га сматрали „најбољим међу актуелним светским лидером“ и позвали га да остане на власти.


"То је врло деликатно троловање наших западних партнера", изјавио је Алексеј Мухин, шеф Центра за политичке информације, коментаришући Путинове речи о могућности да се поново кандидује 2024. године. Сама најава о планираним амандманима на Устав раније ове године изазвала је бес у главним медијима, те је брзо протумачена да Путин покушава да задржи свој моћ.

Мухин је подсетио да је председник много пута рекао да се неће кандидовати 2024. године, али је „оставио такву шансу за себе отоворену, да би наши западни партнери остали на ногама“.

"То је потез који ће изазвати снажну негативну реакцију, која ће, међутим, бити апсолутно узалудна."


Многи на Западу били би, наравно, љути ако Путин остане на власти после 2024. године, упркос чињеници да ће овај потез вероватно стабилизовати ситуацију на међународној арени, навео је политички аналитичар Дмитриј Бабич.

„Путин је доследан. Јасно је шта ће радити. Ако пажљиво погледате, сви његови оштри потези последњих година били су само одговор на још оштрије потезе Запада, а не на кризне ситуације које је створила Москва “, рекао је Бабич.


Поновно уједињење Крима са Москвом била је реакција на државни удар у Украјини 2014. године и без тога то би било немогуће. Што се тиче размештања руских снага у Сирији, то се догодило тек 2015. када је Запад подржао антивладине милитанте тамо већ четири године, рекао је Бабич.

Бабич је истакао да Русија има и пријатеља и непријатеља на Западу и „не причамо о одређеним земљама или политичким партијама - граница је између прагматика и идеолога“.

„Не значи да ће Путин стварно кандидовати“

Прагматичари имају јасно разумевање да Русија нема планове да уништи Запад и да блиско раде на поправљању односа, што желе колико и Москва.

Али идеолози ће полудети ако Путин поново буде изабран јер „Русију виде као реакционарну државу и потенцијалног непријатеља“, што одбацује феминистичко-еколошко друштво које се гради на Западу, рекао је Бабич.


Међутим, чак и они могу почети са понудама компромиса ако схвате да је Путин ту да остане и да неће моћи „да разбију Русију у наредним годинама“.

Шеф московског Института за друштвено-економске и политичке студије Дмитриј Бадовски појаснио је да референдум 22. априла заправо није о продужењу Путиновог председничког мандата, већ само о измени Устава.

Поновна кандидатура Путина само је далека перспектива.

„Остваривање могућности да поново буде изабран за председника зависи од многих ствари, укључујући ситуацију у земљи, кретања у међународној арени и његових личних тежњи.“

Али Бадовски је упозорио Путинове критичаре на Западу, да они сами могу невољно промовисати његов нови мандат, својом агресивном политиком, што ће само повећати потражњу за снажним лидером у руском друштву.

Извор:Восток/РТ