РТ: Поражен коронавирусом? Највећа НАТО вежба пред отказивањем
Алијанса се припремала да изведе своју највећу војну вежбу за последњих неколико деценија када је наишла на непријатеља са којим није била спремна да се суочи - коронавирусом. Сада је вежба у опасности, а истински циљ долази до изражаја.
Очекивало се да ће вежбе великих размера са помпезним називом „Бранилац Европе 2020“ (Difender Europe) постати највеће за Алијансу за последњих скоро три деценије. До 20.000 америчких војника, заједно са још око 17.000 војника из још 17 чланица НАТО-а, требало је да учествује у вежби, која је требало да буде одржана у Немачкој, Пољској и балтичким државама.
Планирана углавном током априла и маја, ова вежба осмишљена како би се наводно промовисао мир одвраћањем и вежбањем сузбијања хипотетичке војне агресије, што има за циљ да покаже европљанима да је НАТО ту да их заштити од било каквих претњи, нарочито ако неко замисли, рецимо, да је то Русија.
Ипак, уместо тога, потенцијални храбри браниоци старог континента, заједно са самим европљанима, суочили су се са другом претњом, оном са којом вероватно нису били спремни да се суоче. Смртоносни нови коронавирус званично познат као Ковид 19 захватио је многе европске земље, због чега је Светска здравствена организација прогласила пандемију.
Сада, план вежби пуца по шавовима и све је више нејасно да ли ће се уопште одржати ратне игре великих размера. Америчка европска команда већ је раније ове недеље саопштила да ће смањити учешће САД-а у вежби и модификовати је у складу с тим. Вест долази након још једног отказивања учествовања у вежби, однодо Норвешка је отказала учепће све због страха од коронавируса.
Па шта нам та цела ситуација говори о могућностима НАТО-а… и циљевима?
Разумни разлози
Будимо јасни: НАТО још није отказао "Branioca Evrope". Ни САД се, барем за сада, нису повукле из тог догађаја. Ипак, то би се могло догодити, рекли су аналитичари и бивши војни званичници за РТ.
"Не бих се изненадио ако те вежбе буду одложене за неколико месеци", изјавио је бивши званичник Пентагона, Мајкл Малуф, док пензионисани пуковник у ваздухопловству америчке војске, Карен Квиатковски, верује да се вежбе могу одложити или чак потпуно отказати.
А западне државе могу имати добре разлоге за такав потез, јер према Квиатковском, војници би могли бити потребни код куће, где би могли да помогну у уређивању великих карантинских подручја или примени војног закона и контроли кретања домаћег становништва као дела ванредног стања у земљи.
Ако се ситуација са смртоносном болешћу која је већ однела хиљаде живота широм света и заразила преко 140.000 људи на глобалном нивоу погорша, властима ће можда требати и војска да обузда социјалне тензије, верује пуковник у пензији.
Поред тога, војници који се враћају са прекоокеанских вежби сами би могли бити здравствени ризик, посебно ако се врате из подручја која су погођена епидемијама.
"Оно што покушавамо је да све држимо у залеђеном месту, па ћемо покушати да ротације сведемо на минимум. То је још један разлог зашто ћете видети минималне вежбе, јер ће сви ови људи који се крећу имати потенцијал ширења вируса", објашњава Малуф, додајући да ако би било које америчко особље било послано у Европу на вежбу, они би морали да "прођу кроз обавезне две недеље" карантина.
Неприпремљени?
Још је један проблем, што се можда чини да НАТО трупе нису баш спремне за борбу, чак ни симуловану борбу у лицу веома реалног ризика, како у погледу опреме, тако и психологије.
Америчке снаге "имају обуку за биолошко ратовање и имају опрему за то", рекао је Малуф, признајући, међутим, да није сигуран да ли је "ова опрема довољна за борбу против коронавируса у ратном окружењу", једноставно зато што је Ковид 19 нешто чиме се америчка војска никада раније није бавила.
Паника која захвата обичне грађане када чују вести о болести и која стално добија нове основе може се показати да погађа и војнике, напомиње Квиатковски.
"Бити спреман за токсине на бојном пољу није исто што и бити припремљен као војник за нешто што се већ налази иза непријатељских линија, па чак да је и у вашем родном граду ... фактор страха је стваран, можда више од страха који је део живота борбених трупа."
"Они би могли врло лако да опозову вежбе ако сматрају да је информација о ризику од заразе за све чланове командног особља у Европи стварна", рекао је он за РТ.
Проблеми с перцепцијом
Слање трупа у подручја захваћеним болешћу без икаквог разлога такође би могло бити врло велика катастрофа за западне лидере.
"У наше модерно мирно време, идеја о намерном угрожавању здравља војника, па чак и живота, тешко да би била добродошла", изјавио је за РТ Михаил Ходаренок, пуковник у пензији руских ПВО снага и бивши официр Генералштаба.
"Јавност и на Западу и на Истоку би то тешко разумела и прихватила", упозорио је он.
Војни аналитичар је рекао да ће Вашингтон и његови савезници значајно оклевати да предузму такав ризик, јер морају да узму у обзир изборне импликације и јавна осећања, која постају све важнија, нарочито уочи америчких председничких избора.
Поред тога, преузимање ризика у вези са догађајем који је у великој мери замишљен као до ништа друго осим једног гигантског пи-ара, не би остварио своју сврху, поништио би његову сврху, верује Михајлов. Не треба помињати да вежбе вероватно неће успети да постигну свој прави циљ, који је вероватно да подсети свет, западну јавност на првом месту, на моћ и значај НАТО-а, сада када је свет ионако преокупиран коронавирусом.
"Такав догађај требао би побудити поверење у савезнике и извршити притисак на противнике", објаснио је он, додавши да су сада и НАТО савезници и потенцијални противници превише заузети у борби против пандемије. Малуф такође сматра да је глобална епидемија лоше време да се покаже нечија снага или супериорност.
"Коронавирус је глобални проблем", додао је он.
"Људи имају друге ствари на уму, попут преживљавања и хране. Читаве земље се искључују и прелазе у изолацијски режим ... то је оно што привлачи пажњу људи, а не војска која ће или неће изводити вежбе."
Извор:Восток/РТ