РТ: ЕУ оставила Италију практично саму да се бори против коронавируса - Фратини
Почетни одговор ЕУ на масовно избијање коронавируса у Италији био је углавном "неадекватан", док је недостатак европске солидарности отворио врата Русији и Кини, изјавио је бивши италијански министар спољних послова Франко Фратини.
Нови епицентар страшне пандемије, Италија, већ седмицама се бори да заустави ширење Covid-19. Болест је већ убила више од шест хиљада људи у земљи, а преко 60 хиљада људи је заражено.
ЕУ је покушала да свали кривицу на Италију
ЕУ је јасно потценила вирус, оптужујући за избијање коронавируса у Италији недостатке националног здравственог система, изјавио је двоструки министар спољних послова и представник ОЕБС-а. Као резултат тога, Брисел, који проповеда паневропску солидарност, није успео да делује када је та солидарност била потребна у кризи која је на крају захватила цели блок.
Недостатак солидарности недавно је примећен и изван блока, србски председник Александар Вучић оценио је европску солидарност као "бајку", хвалећи Пекинг за његову помоћ. Његове примедбе уследиле су пошто је Србија добила пет милиона маски од Кине, које није могла да добије у Европи.
ЕУ сада покушава да „учинити више“ и некако „надокнади“ првобитно лошу реализацију координисаног одговора, изјавио је бивши италијански посланик Дарио Риволта.
РТ: Број новозаражених у Немачкој порастао за 4 700 у једном дану уз 28 смртних случајеваhttps://t.co/qMIzFUYnZE
— ВОСТОК вести (@vostokvesti) March 24, 2020
Док је Брисел заиста појачао своје напоре, Италија је суспендовала Пакт за стабилност и раст, који између осталог регулише буџетску политику. Фратини је поздравио одлуку да се ослободе руке Риму у смислу потрошње као "веома важно". Али то је дошло тек након што је Европа „схватила да су мере биле неадекватне да се да јединствен одговор“.
Ипак, то није довољно, рекао је Риволта за РТ и додао да за сада нема већих промена. И док је финансијска помоћ потребна, постоје и друге ствари које треба размотрити, попут медицинске помоћи.
РТ: У Шпанији за дан 462 смртна случаја са преко 4.500 новозараженихhttps://t.co/nLMJJJCuqM
— ВОСТОК вести (@vostokvesti) March 23, 2020
"Што се тиче медицинских аспеката, једино што је ЕУ до сада урадила било је постављање баријера између Италије и других земаља."
Огромна подршка у смислу стручности
У једном тренутку су широм света упућени захтеви за помоћ, наводи Ђаннотијева.
„Неке италијанске амбасаде су морале да се обрате локалним властима како би пронашле било какве могућности за помоћ из иностранства, укључујући помоћ у опреми, којој Италија недостаје.“
Русија и Кина су се одазвале.
Специјалисти су пружили „веома велику подршку у погледу експертизе… у смислу вирологије“.
Помоћ служи као гест солидарности у време европских санкција Москви и контрамерама, рекла је Ђианотијева. Слање помоћи „упркос чињеници да се ситуација у самој Русији такође може погоршати“ значи да је јасна порука да је Москва спремна да разговара и решава проблеме са Европом када постоји већа потреба за сарадњом.