РТ: „Може ли Јапан тужити САД за бацање нуклеарних бомби“: Одлука Мисурија да тужи Кину због пандемије ослобађа поплаву непријатних питања

22-04-2020 03:44:51 | | фото: (left). © AP Photo/Jeff Roberson. The bombing of Naga |


Вест да америчка држава Мисури тужи Кину и бројне њене државне агенције за штету проузроковану коронавирусом наишле су на исмевање по интернету, а многи су цитирали друге потенцијално спорне историјске преседане.

Главни државни тужилац Мисурија, Ерик Смит поднео је у уторак тужбу против Комунистичке партије Кине, као и влада на локалном и покрајинском нивоу, заједно с бројним мањим владиним агенцијама и истраживачким институтима, а на које је ставио кривицу за "изазивање глобалне пандемије што је било непотребно и могло се спречити".

Иако његове забринутости деле и владе широм света, и
многи други желе да кривицу за колективни неуспех ради погоршања кризе ставе на жртвеног јарца, противници ове теорије спремили своје одговоре, подсећајући на лекције (или недостатак истих) из историје.

Неки су одлучили да подсете главног тужиоца Мисурија на његову властиту историју наношења патње хиљадама Индијаца и десетинама хиљада робова доведених из Африке.




Други сматрају да је ужасно бомбардовање Хирошиме и Нагасакија од стране САД-а у Другом светском рату вредно и те како вредно тужбе.


Међутим, у овом случају, Јапан се одрекао права да поднесе тужбу за накнаду штете по условима из Сан Франциског уговора, мада је било неуспелих покушаја групе од пет преживелих да туже САД због напада нуклеарним бомбама.


У скоријем примеру вредног истраживања, један корисник Твитера је истакао грипу Х1Н1 која је у САД-у првобитно избила 2009. године и на крају усмртила преко пола милиона људи широм света.


Са своје стране, Министарство спољних послова Кине тужбу је назвало "смешном", наводећи да јој недостаје "правна или чињенична основа". Такође се додаје да мере против коронавируса које је предузела кинеска влада "не подлежу надлежности америчких судова".

Извор:Восток/РТ